ZUS ostrzega- oszuści chcą się umawiać na kontrole

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły niepokojące sygnały o kolejnej próbie oszustwa „na pracownika ZUS”.

Reklama                                                              

Jak podaje przedstawicielka ZUS, oszust próbował spotkać się ze starszą kobietą w jej domu. Do takiej próby doszło w Małopolsce. Do 87-letniej kobiety zadzwoniła osoba, która podała się za pracownika ZUS.

Reklama                                                              

– Poinformowała ją, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontrolował wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Oszust zapowiedział, że już następnego dnia odbędzie się kontrola w domu tej pani. Na szczęście w tym przypadku do oszustwa nie doszło, gdyż seniorka wykazała się przezornością i zadzwoniła do Inspektoratu ZUS oraz poinformowała policję – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

To nie pierwszy taki przypadek, gdy oszust podawał się za pracownika ZUS, by zdobyć zaufanie starszej osoby.

– Przestrzegamy, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach. Taka wizyta może zdarzyć się tylko wtedy, jeśli ktoś stara się o rentę, albo świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych i jej stan zdrowia nie pozwala na badanie w placówce ZUS.  Ale o terminie badania klient zawsze informowany jest listownie – podkreśla przedstawicielka ZUS.  – Próby oszustwa m. in. ,,na pracownika ZUS” zdarzają się coraz częściej. Prosimy naszych klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, a jakiekolwiek wątpliwości lepiej jest wyjaśnić z najbliższą placówką ZUS lub kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem (22) 560 16 00.

Źródło: UM Nowy Targ