Ziemia z Oświęcimia znajdzie się w kopii krzyża z Giewontu

Reklama                                                              

 

W cokole repliki krzyża z Giewontu na zakopiańskich Krzeptówkach zostanie złożona urna z ziemią pochodzącą z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu.

Ziemię z Oświęcimia od prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta odebrał kustosz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej ks. Marian Mucha w towarzystwie parafian.

Reklama                                                              

Jak podaje oświęcimski magistrat, uroczysta ceremonia wmurowania urny z ziemią odbędzie się 11 listopada, podczas zakopiańskich uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości.

– Po mszy świętej za Ojczyznę, w której bierze udział społeczność Zakopanego i władze miasta pójdziemy w uroczystej procesji do repliki krzyża z Giewontu, znajdującego się obok kościoła i tam nastąpi uroczysty moment wmurowania urny – mówi kustosz sanktuarium ks. Marian Mucha.

Dodaje, że w cokole krzyża zgromadzona jest ziemia z różnych miejsc, uświęconych krwią Polaków jak: Katyń, Smoleńsk, Westerplatte, Dachau, Gibraltar czy cmentarzy wojennych: Monte Cassino, Bredy, Narwiku, Loreto i Ancony.

Krzyż na Krzeptówkach jest wierną repliką krzyża wznoszącego się na Giewoncie. Ufundowali ją 18 sierpnia 2001 roku księża Pallotyni z okazji setnej rocznicy postawienia krzyża na najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wybudowane w latach 1987-1992 jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekują się nim księża Pallotyni.

źródło: UM Oświęcim