Zdjęcia z nocnej wyprawy TOPR w ekstremalnych warunkach – wielkie brawa dla ratowników za odwagę i bezinteresowną pomoc

Reklama                                                              

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało zdjęcia z nocnej akcji w Tatrach, kiedy to wyruszyli na pomoc 4 turystów. Jak widać w górach panują ekstremalne warunki.

Akcja trwała 2 dni. Udało się uratować turystów, jednak swoje życie naraziło 40 ratowników biorących udział w akcji. W górach panuje 3 stopień zagrożenia lawinowego.

Wyprawa rozpoczęła się 27 grudnia o godzinie 21:50 trwała do 04:00. Następnie została wznowiona o 05:30, a o godzinie 15:00 działania zostały zakończone. Turystów bezpiecznie sprowadzono do Zakopanego.

Reklama                                                              

W obu wyprawach brało udział 40 ratowników TOPR.

Turyści utknęli w rejonie Suchych Czub Kondrackich. W sobotę udało się skontaktować z poszkodowanymi. Utknęli w jamie śnieżnej. Dzięki temu przeżyli.

TOPR apeluje o niewychodzenie w góry. Obowiązuje III (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane grubą warstwą świeżego śniegu. Dodatkowo mgła i opad śniegu utrudniają, a często uniemożliwiają orientację w terenie.

— Prosimy o zaniechanie wyjść w wyższe partie Tatr. W partiach reglowych prosimy o zachowanie maksymalnej ostrożności – apelują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Fot. TOPR