Zakopiańscy policjanci wspierają służby sanitarne w kontroli osób objętych kwarantanną

Reklama                                                              

W związku z obowiązkiem poddania się 14- dniowej kwarantannie przez osoby, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby COVID-19, tatrzańscy policjanci wspierają służby sanitarne. Sprawdzają czy osoby, które powinny przebywać w miejscu wskazanym w karcie lokalizacyjnej, faktycznie się tam znajdują.

Policjanci dopytują również o kwestie związane z dostarczeniem żywności czy leków dla tych mieszkańców, a ewentualne potrzeby w tym zakresie są przekazywane do właściwych ośrodków opieki społecznej. Funkcjonariusze realizują kontrole kwarantanny, nie wchodząc w bezpośredni kontakt z osobami nią objętymi. Nie wchodzą do domów, mieszkań, unikając w ten sposób ryzyko dla siebie, jak i dla osób objętych sprawdzeniem. Dla potwierdzenia obecności wykorzystywany jest kontakt telefoniczny, domofony, kontakt wzrokowy poprzez podejście osoby sprawdzanej do okna, na balkon itp. Przypominamy, że czynności te wykonują wyłącznie umundurowani policjanci. Podkreślić należy, że kwarantanną nie są obejmowani chorzy, u których występują objawy zarażenia koronawirusem, tylko osoby zdrowe, które miały np. bezpośredni kontakt z zarażonym bądź w ostatnim okresie powróciły z zagranicy. Wynika to z konieczności minimalizowania ryzyka niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa.

– Sytuacja wynikająca z epidemii koronwirusa to dla całego naszego społeczeństwa sprawdzian z dojrzałości i odpowiedzialności. Apelujemy do osób objętych kwarantanną o ścisłe przestrzegania zaleceń wydanych przez służbę sanitarną. Za ich złamanie grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Przypominamy, że działania służb mają na celu ochronę życia, zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich – mówią policjanci.

Reklama                                                              

Ważne informacje: https://www.gov.pl/web/koronawirus