„Zachowali się jak trzeba”

Reklama                                                              

 

 „Dzisiaj na początku Wielkiego Postu zwracamy nasze oczy w stronę krzyża” – tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie rozpoczęli akademię, oddając hołd Polakom, którzy wzięli krzyż miłości do Ojczyzny i pozostali mu wierni aż do końca, czyli do swojej śmierci – do swojej życiowej Golgoty.

Polscy jeńcy wojenni, którzy zginęli w Katyniu i Żołnierze Niezłomni, uczestnicy antykomunistycznego powstania po 1945 r. „zachowali się jak trzeba”, pozostali wierni przysiędze żołnierskiej, wierni Bogu i Ojczyźnie do końca. Zamiarem sowieckich i ubeckich oprawców było podwójne morderstwo bohaterów: pozbawienie ich życia i wymazanie (zabicie) pamięci o nich ze świadomości społecznej. Dzięki Bogu, który jest Panem historii, stało się inaczej.

Reklama                                                              

Montaż słowno-muzyczny został uzupełniony ciekawym materiałem filmowym, a bardzo dobrze swoją funkcję dydaktyczną spełniła dekoracja z nazwami miejsc kaźni Polaków w ZSRR i portrety Żołnierzy Wyklętych z biogramami. Pozwoli to uczniom na zapoznanie się z tymi ważnymi dla naszej tożsamości i naszej niepodległości bohaterami.

– Mamy nadzieję, że tego typu uroczystości budują patriotyzm młodego pokolenia, że budują miłość ojczyzny całej społeczności szkolnej, że pomagają nam „zachowywać się jak trzeba” – mówią nauczyciele szkoły.

Tekst i fot. SP im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie