XI Nowotarski Piknik Lotniczy 2019. Znamy pierwsze gwiazdy (zdjęcia)

 

Reklama                                                              

Jednym z uczestników tegorocznego XI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2019, który będzie się odbywał w dniach 6-7 lipca jest znany nam Boeing Stearman. Za sterami zasiądzie Marek Forystek z Krakowa. Piękny dźwięk silnika i majestatyczny lot tego samolotu wielu entuzjastom przyprawia o szybsze bicie serca.

Reklama                                                              

Troszkę historii o Stearman.pl

W listopadzie 2013 roku samolot został zakupiony przez aktualnych właścicieli. Specjalistyczna firma z okolic Chicago rozłożyła i przygotowała Stearmana do transportu w kontenerze. Wiosną 2014 roku kontener był w Polsce. 25-ego kwietnia został wykonany oblot techniczny, a samolot zarejestrowano jako najstarszy w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych.

W służbie US NAVY

Nasz egzemplarz o numerze seryjnym 75-1204 to wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3. Samolot opuścił fabrykę w Wichita 12-ego marca 1941 roku. Cena zakupu wynosiła 6.591 $ (odpowiednik ok. 100.000 $ w dzisiejszej walucie). Wyszkoliło się na nim podstawowo kilkudziesięciu pilotów US NAVY, którzy latali później na F4-U Corsair, P-51 Mustang czy SNJ.

Według historycznych dokumentów nasz egzemplarz latał w następujących bazach Marynarki Wojennej USA:

Hutchinson, Kansas
Dallas, Teksas
Bunker Hill, Indiana
Corpus Christi, Teksas

Kolejnym uczestnikiem tegorocznego pikniku był zeszłoroczny debiutant na naszym niebie. Najszybszy samolot tłokowy w Polsce  Yak-3U “Czech Ride” pilotowany przez Mateusz Strama i Piotr Kowalski.

Ten legendarny samolot powstał w USA na bazie kadłuba Yak-11, a jego zbudowanie zajęło aż 12 tysięcy godzin. Maksymalna prędkość tej maszyny to 640km/h. Jest to możliwe dzięki silnikowi Pratt Whitney R2000 o mocy 1500 koni mechanicznych. Od 1997 roku samolot brał udział w znanym na całym świecie wyścigu Reno Air Race w Nevadzie.

W chwili obecnej jest to najszybszy i najmocniejszy samolot z silnikiem tłokowym w Polsce. Pokaz samolotu Yak3.pl będzie można zobaczyć w oba dni pikniku.

Tekst i fot. Organizatorzy