Wszystko co musisz wiedzieć, zanim kupisz deskę snowboardową

Jeśli w tym sezonie planujesz zakup deski snowboardowej, to na początek przyda Ci się podstawowa wiedza na temat różnic między jej poszczególnymi modelami oraz ich przeznaczeniem. Jaka deska jest dobrym wyborem dla osoby początkującej? Który model sprawdzi się na stoku, a który poradzi sobie lepiej w snowparku? Przeczytaj artykuł, by zyskać większą świadomość przed dokonaniem zakupu.

Dobór długości deski do wagi i wzrostu jeżdżącego

Jeszcze kilkanaście lat temu długość deski snowboardowej dobierano „na oko”. Za optymalny uważano taki model, którego długość sięgała nosa lub brody snowboardzisty. Aktualnie równie poważnie branym pod uwagę parametrem jest waga jeżdżącego. Każdy sprzęt ma swoją tolerancję obciążenia, a siła nacisku inaczej będzie się rozkładać w zależności od długości deski. Aktualnie każdy producent sprzętu dysponuje tabelą, w której znajdują się informację na temat doboru sprzętu zarówno do wzrostu, jak i wagi kupującego. Parametry te są różne także w zależności od płci oraz przeznaczenia deski. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż w snowparku lepszą opcją będzie nieco krótsza deska snowboardowa niż do jazdy na świeżym puchu. Przy doborze długości istotną informacją jest także rozstaw nóg (im większy, tym deska do jazdy musi być dłuższa).

Szerokość deski a numer buta

Standardowo deska snowboardowa ma 24-26 cm szerokości. By sprawdzić, czy taka szerokość będzie dla Ciebie odpowiednia, włóż buty snowboardowe i przymierz je z deską wybranej długości. Jeśli nosisz buty w rozmiarze 46 lub więcej, prawdopodobnie będziesz potrzebować deskę poszerzaną (WIDE). Jest ona zazwyczaj szersza o około 1 cm od odpowiednika w zbliżonej długości. Warto upewnić się, że wybrana deska ma odpowiednią szerokość dla Ciebie, ponieważ w przypadku zbyt krótkiego modelu będziesz dotykać palcami lub piętą podłoża, co jest zarówno niebezpieczne, jak i niekomfortowe w trakcie jazdy. Wśród desek poszerzanych możesz się spotkać z podziałem na mid-wide i superwide.

Podstawowe typy desek snowboardowych

Na rynku dostępne są różne typy desek snowboardowych, a w dodatku producenci co jakiś czas dodają nowe. Którą wybrać dla siebie? Wszystko zależy od poziomu Twoich umiejętności, a także tego, jakie manewry chcesz wykonywać. Podstawowe typy to: camber, rocker, flat, hybryda.

Camber – deska o uniwersalnym charakterze zapewniająca dobrą stabilizację w czasie szybkich zjazdów. Jest bardziej wymagającym modelem niż rocker, dedykowanym doświadczonym snowboardzistom, którzy są w stanie zachować większą kontrolę nad sprzętem.

Rocker/Odwrócony camber/Banan – dobry wybór na początek, gdyż pozwala na popełnianie błędów, zapewnia łatwe prowadzenie, wykonywanie skrętów i innych manewrów na stoku. To deska wygięta w przeciwną stronę niż camber.

Flat/płaski camber – typ deski klasyfikowanej jako model znajdujący się pomiędzy camberem a odwróconym camberem, uniwersalny typ, dobrze przylega do podłoża na całej długości, zapewnia stabilność w różnych warunkach.

Hybryda – model, który stanowi próbę połączenia zalet dwóch profili: cambera oraz rockera.

Symetryczne i asymetryczne modele desek snowboardowych

Wśród oferowanych modeli desek są zarówno te symetryczne, jak i asymetryczne. Dotyczy to krótkiej i długiej osi. Standardowa deska snowboardowa jest modelem symetrycznym. To tzw. twin. Na takiej desce można jeździć w obie strony. Modele, na których można jeździć tylko w jedną stronę to tzw. deski directional. Można także nabyć deski asymetryczne wzdłuż jednej osi, innymi słowy takie, w których przednia krawędź jest wygięta pod innym kątem niż tylna.

Twardość deski a umiejętności narciarza

Musisz wiedzieć, że im twardszą deskę wybierzesz, tym będzie ona wrażliwsza na nacisk. W związku z tym twardszy model będzie dobrym wyborem dla doświadczonych snowboardzistów, a nieco miększy – tych początkujących. Twardość deski co do zasady określana jest w skali od 1 do 10, zgodnie z regułą, że 10 oznacza najtwardszą deskę w swoim segmencie, a 1 najmiększą. Twarde deski są więc raczej produktami dla snowboardzistów, którzy jeżdżą odważnie. By dobrze dobrać twardość deski, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: doświadczenie, styl jazdy i wagę ridera. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że wartość 5 może oznaczać u jednego producenta inną twardość niż u innego, ponieważ każdy producent sprzętu samodzielnie definiuje skalę twardość sprzętu, który oferuje. Podczas zakupu deski można się spotkać także z takimi oznaczeniami jak: soft, medium oraz stiff.

Przeznaczenie desek snowboardowych

Aby dobrze dobrać deskę snowboardową trzeba także uwzględnić miejsce oraz styl jazdy. Dzięki temu jazda jest bardziej komfortowa, a progres szybszy. Początkującym poleca się wybór desek all mountain lub allmountain/freestyle o średniej sztywności. Deski all mountain są przede wszystkim uniwersalne, zapewniają szybki postęp, nadają się do jazdy na stoku, w snowparku czy poza wyznaczoną trasą. Deski freestyle mają symetryczną konstrukcją (twin tip), gdzie środek ciężkości znajduje się na środku deski, co umożliwia jazdę na jedną i na drugą nogę. Z kolei deski freeride (FR) są przeznaczone do szybkiej jazdy na stoku, a także poza nim.

Buty snowboardowe – trzy typy wiązań

Zanim wybierzesz się po deskę, najpierw kup buty. Aby sprawdzić, czy są odpowiednio dopasowane, przymierz je w wysokich skarpetach, które będziesz wkładał na stok. Buty snowboardowe powinny być przede wszystkim wygodne – nie mogą uwierać, a palce dotykać wewnętrznej ściany buta. Co ważne, pięta w obuwiu snowboardowym powinna pozostać nieruchoma. Sztywność buta definiuje się w skali od 1 do 10, przy czym 10 to but bardzo sztywny. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, powinny się rozejrzeć najpierw za obuwiem o twardości 4-5. Jest to poziom sztywności, który gwarantuje optymalne wsparcie stóp, dobrą kontrolę nad deską oraz komfort.

Przy zakupie obuwia warto także zwrócić uwagę na wiązania. Trzy podstawowe to:

  • tradycyjne (sznurowane),

  • przez zaciśnięcie linki – łatwy i precyzyjny sposób wiązania,

  • boa – wiązanie buta następuje za pomocą pokrętła lub dwóch pokręteł, które odpowiednio naprężają linki.

Odzież na snowboard – jak zapewnić sobie komfort i wygodę

Snowboard należy do sportów, w których potrzebujesz dla bezpieczeństwa i wygody specjalistycznej odzieży. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego uczucia zimna, potu na plecach czy powstania bolesnych otarć na skórze.

Podstawowa zasada brzmi: ubierz się warstwowo:

1 warstwabielizna termoaktywna – bluza oraz spodnie, które zapewnią ciepło, ale też skutecznie odprowadzą wilgoć na zewnątrz.

2 warstwabluza snowboardowa – ociepli ciało, doskonała w trakcie długich wypadów w góry.

3 warstwa – kurtka oraz spodnie snowboardowe – kupując taki zestaw, przede wszystkim sprawdź informacje na temat wodoodporności i oddychalności odzieży. Istotna różnica między kurtką snowboardową a kurtką narciarską dotyczy kroju. Kurtka snowboardowa jest luźniejsza oraz dłuższa z tyłu, a spodnie snowboardowe luźniejsze niż spodnie narciarskie.

Uzupełnienie stylizacji na stok

Kiedy bazowe elementy odzieży na stok masz już skompletowane, to czas pomyśleć o dodatkach, które ochronią przed chłodem oraz urazami najbardziej narażone na nie części ciała. Przede wszystkim musisz mieć kask oraz gogle snowboardowe. Aby nie zmarznąć na stoku, załóż też kominiarkę z elastycznej, szybkoschnącej tkaniny, która zabezpieczy kark i szyję, rękawice snowboardowe ze specjalną stabilizacją nadgarstka oraz wykonane z miękkiego materiału skarpety, które nie tylko ogrzeją stopy, ale także będą stanowić wsparcie dla nich.

Nowy sezon na stoku

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze deski dla siebie, zastanów się chwilę nad własnymi preferencjami i potrzebami. Dzięki wstępnemu zdefiniowania celów jazda stanie się znacznie przyjemniejsza. Bez względu na to, czy to twoja pierwsza wyprawa na snowboard, czy wyjeżdżasz regularnie, zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Dzięki temu każdy sezon będzie udany i pełen wrażeń.

Jeśli jeszcze szukasz odzieży i akcesoriów na snowboard, to te wyposażone w najnowsze technologie pomocne snowboardzistom znajdziesz na stronie: https://4f.com.pl/dyscypliny/snowboard.html