Wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg. Trafi do więzienia na trzy lata?

 

Reklama                                                              

37-letnia kobieta, która w minioną sobotę w Nowym Targu wjechała samochodem pod nadjeżdżający pociąg może trafić do więzienia na trzy lata.

Uczestnicy kolizji mogą mówić o bardzo dużym szczęściu. Ani kierująca, ani osoby podróżujące pociągiem nie odnieśli poważnych obrażeń.

– W sobotę przed godziną 11.00 w Nowym Targu na ulicy Grel, 37-letnia kierująca samochodem osobowym marki Opel wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Katowice-Zakopane – wyjaśnia mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji. – Do zdarzenia doszło na niestrzeżonym, oznakowanym przejeździe kolejowym,  wyposażonym w sygnalizację świetlną i dźwiękową. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy wynika, ze kobieta jadąc w kierunku miejscowości Trute, wjechała na torowisko pomimo, że sygnalizator światłem czerwonym ostrzegał o nadjeżdżającym pociągu. Kierująca nie zatrzymała się także pomimo znaku B-20 „Stop”.

Ostatecznie doszło do zderzenia samochodu z nadjeżdżającym z prawej strony pociągiem. W składzie kolejowym  przebywało wówczas 180 pasażerów.

– Kierująca oplem została przewieziona do szpitala, ale obrażenia jakie odniosła okazały się niegroźnie. Także nikt z podróżujących pociągiem nie ucierpiał. Kierująca oplem, maszynista i kierownik pociągu byli trzeźwi.  Postępowanie w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 kk) prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. Za nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa takiej katastrofy grozi do 3 lat pozbawienia wolności – informuje rzecznik.

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 28  ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.  Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

ag