Wakacyjne spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem w Szczawnicy

Już w najbliższy czwartek, szczawnickie uzdrowisko gościć będzie Jacka Pałkiewicza – znanego eksploratora, odkrywcę źródła Amazonki oraz twórcę europejskiego survivalu. 

Reklama                                                              

Spotkanie zorganizowane przez Grupę Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundację Andrzeja Mańkowskiego odbędzie się 11 lipca o godz. 19.30. w sali konferencyjnej Hotelu Nawigator***, w którym została wyeksponowana kolekcja unikatowych zdjęć tego wybitnego podróżnika.

Reklama                                                              

Jacek Pałkiewicz od ponad 40 lat przemierza peryferie świata. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka, a od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. W 1996 r. ekspedycja naukowa Pałkiewicza ustaliła źródło Amazonki.

Jest autorem ponad 30 książek. W 1998 r. otrzymał  główną nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę podróżniczą roku („Terra incognita”- wyd.Bellona). Przewodnik po polskiej literaturze „Pięćset polskich książek, które warto w życiu przeczytać” (Muza 2012) zaliczył „Syberię” Jacka Pałkiewicza do tych pozycji, które z różnych powodów wypada znać. W 2014 r. znalazł się na czwartym miejscu, w rankingu magazynu Press, wśród polskich autorów książek, którzy mają na koncie najwięcej przekładów swojej  twórczości. Przez kilkanaście lat pracował w „Sette”, dodatku ilustrowanym mediolańskiego „Corriere della Sera”. Publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych periodyków europejskich, w Polsce w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Jacek Pałkiewicz wykłada na wielu uczelniach, nie tylko w Polsce, ale też w ośrodkach akademickich Azji Środkowej, w Peru i  we Włoszech. Jego dokonania stały się tematem wielu prac dyplomowych, licencjackich i magisterskich. W 2007 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu. Papież Benedykt XVI uhonorował go „za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). „W dowód uznania za liczne istotne osiągnięcia promujące i wzmacniające na różnych polach pozycję naszego kraju na świecie”, w 2014 r. został nagrodzony odznaczeniem Bene Merito (Dobrej Zasługi) nadanym przez ministra spraw zagranicznych. W rok później „za wybitne zasługi w działalności badawczej, za rozsławienie imienia Polski w świecie”, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2013 r. utytułowany podróżnik przypomniał o chlubnym, polskim dziedzictwie narodowym na kresach państwa rosyjskiego (wyprawa pn.: „Szlakiem polskich badaczy Syberii”), przy okazji podejmując wywołujący emocje temat normalizacji stosunków dobrosąsiedzkich oraz budowy mocniejszych więzi międzyludzkich. W Pietropawłowsku Kamczackim dobił się czegoś, o co bezskutecznie zabiegali polscy dyplomaci, otrzymał zgodę gubernatora na zawieszenie w centrum miasta tablicy pamiątkowej poświęconej Benedyktowi Dybowskiemu.  Realizację projektu wsparło Uzdrowisko Szczawnica.

Tekst: TH