Na Podhalu ćwiczyli pościg za zbiegami z więzienia [ZDJĘCIA][FILM]

Reklama                                                              

Niewykluczone, że do takich sytuacji może dojść każdego dnia – ucieczka z więzienia i próba opuszczenia kraju przez zbiegów. Pogranicznicy i służby więzienne ćwiczyły, by jak najlepiej zapobiegać tego typu zdarzeniom.

– Początek tygodnia rozpoczął się dla funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem od zatrzymania w Chyżnem trzech zbiegów z zakładu karnego w Nowym Wiśniczu.
Mężczyźni zostali zatrzymani podczas próby ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości do Republiki Słowacji. Groźni przestępcy skazani za przestępstwa terrorystyczne, zostali ujęci podczas kontroli autokaru jadącego na Słowację. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana Grupa Specjalna Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej z Krakowa, która przetransportowała zbiegów do Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – relacjonuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

To jednak była tylko sytuacja pozorowana, realizowana w ramach wojewódzkiego, ćwiczenia obronnego, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego pk. „Małopolska-2019”, organizowanego przez Wojewodę Małopolskiego.

Reklama:                                                          


– Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie współpracy Straży Granicznej ze Służbą Więzienną. Potwierdziły szybką i sprawną wymianę informacji oraz podjęcie bezpośrednich działań – podała przedstawicielka KaOSG.

Na potrzeby przeprowadzenia praktycznych epizodów powyższego ćwiczenia, odbywających się z kolei na terenie Nowego Sącza, wykorzystano użyczony przez Karpacki Oddział SG dron, służący do rozpoznania z powietrza założonych zagrożeń oraz karetkę, dzięki której zapewniono pomoc poszkodowanym w pozorowanym wypadku masowym.

źródło: KaOSG