W Rabce-Zdroju odbędą się uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego Wojciecha Frodymy ps. “Mucha”, partyzanta zgrupowania „Ognia”

Reklama                                                              

We wtorek 7 lipca w Rabce-Zdroju odbędzie się pogrzeb o charakterze państwowym żołnierza Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia” Wojciecha Frodymy ps. „Mucha”.

Szczątki Żołnierza Wyklętego odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych w październiku 2018 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wojciech Frodyma ps. „Mucha” pochowamy zostanie  uroczyście w Rabce-Zdroju 7 lipca. Początek uroczystości o godz. 9.45.

Reklama                                                              

Pogrzeb żołnierza Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia” będzie miał charakter państwowy. Uroczystości współorganizują wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie i burmistrz Rabki-Zdroju.

Plan uroczystości:

  • 9.45 – wprowadzenie trumny do kościoła Marii Magdaleny, ul. Orkana 8
  • 10.00 – msza święta
  • 11.30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

Wojciech Frodyma ps. „Mucha” (1916-1947)

Urodził się 24 kwietnia 1916 r. w Mytarzu w powiecie jasielskim. Był synem Kazimierza i Marii z d. Marchewka. Przed wojną pracował jako ślusarz. Odbył służbę wojskową w 54. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Tarnopolu. Zmobilizowany w 1939 r., w szeregach 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich brał udział w walkach z Niemcami pod Warszawą. Trafił do niewoli, a następnie – jako robotnik przymusowy – pracował na terytorium dawnej Austrii. Po powrocie do Polski założył rodzinę.

W 1945 r. wstąpił do milicji, ale już we wrześniu 1946 r. porzucił służbę w komunistycznej formacji i dołączył do Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. Przydzielono go do 4. kompanii. Przyjął pseudonim „Bierut”, zmieniony później na „Mucha”. Na przełomie września i października został przeniesiony do 3. kompanii zgrupowania, działającej w okolicach Rabki. Uczestniczył m.in. w rozbrojeniu tamtejszego posterunku MO.

Do aresztu trafił po walce z oddziałem KBW w Bielance koło Raby Wyżnej. 4 stycznia 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na karę śmierci. Zginął rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 17 stycznia 1947 r., w więzieniu przy ul. Montelupich. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 1996 r. został zrehabilitowany. Jego szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.