W górach pracuje za mało ratowników. Brakuje też pieniędzy

Reklama                                                              

Będzie więcej ratowników, będzie też lepsze finansowanie GOPR-u i TOPR-u. Takie zapewnienia padły podczas spotkania ich przedstawicieli z posłami.

Prezydium Sejmowego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego spotkało się z naczelnikami oraz prezesami TOPR i GOPR oraz szefami grup GOPR. Omówione zostały bieżące problemy z jakimi obecnie boryka się ratownictwo górskie.

„Podkreślono, że zauważalny w ostatnich latach wzrost ruchu turystycznego przekłada się automatycznie na wzrost liczby wypadków. A to oznacza potrzebę większej ilości ratowników zawodowych, odpowiedniego finansowania oraz nowoczesnego sprzętu” – czytamy w relacji przedstawicieli starostwa tatrzańskiego.

Reklama                                                              

— Większa ilość turystów niesie ze sobą określone konsekwencje – podkreśla Jan Krzysztof naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Chodzi o większą liczbą zdarzeń, rosną też wymagania i oczekiwania turystów, jeśli chodzi o czas oczekiwania od zgłoszenia do akcji ratunkowej i profesjonalizm służb. To wymaga odpowiedniej ilości ratowników zawodowych, wyszkolenia i wyposażenia. I podczas spotkania rozmawialiśmy właśnie na ten temat. Warto zaznaczyć, że w przyszłym roku remont generalny musi przejść śmigłowiec Sokół TOPR, tutaj koszt niezbędnych prac to około 18 mln złotych.

Podkreślono także, że trzeba edukować obecnych jak i przyszłych turystów o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach.

– Polacy chcą swój wolny czas spędzać w górach, ale nie zawsze są do tego przygotowani – tłumaczy Piotr Bąk starosta tatrzański. – Są ludźmi odważnymi, śmiałymi, wierzą w siebie, ale niestety czasem kończy się to bardzo źle. Jeżeli państwo zorganizuje profilaktykę m.in. poprzez edukację, to efekt będzie widoczny bardzo szybko. Dzisiaj stać Polskę na tego typu działania, a musimy to zrobić, aby być nowoczesnym, europejskim społeczeństwem. A to automatycznie przyniesie zmniejszenie liczby wypadków.

Ostatecznie ratownicy górscy otrzymali zapewnienie, że w najbliższym czasie parlament zajmie się zmianami prawnymi które umożliwią pogotowiu górskiemu lepsze funkcjonowanie – chodzi tutaj zarówno o wzrost liczy ratowników zawodowych jak i lepsze finansowanie TOPR i GOPR oraz uregulowanie ruchu rowerowego poza wyznaczonymi trasami.

raz/Starostwo Tatrzańskie