V Rogoźnickie Dni Sportu i Rozrywki za nami (zdjęcia)

 

11 sierpnia w Stadninie Koni *DWORNA* w Rogoźniku odbyły się XIII Gminne Zawody Jeździeckie noszące imię ks. profesora Józefa Tischnera. Zawody te odbyły się w ramach „V ROGOŹNICKICH DNI SPORTU I ROZRYWKI”.

W tym roku zawody rozpoczęły się konkursem w skokach przez przeszkody – wysokość 50 cm o puchar Stadniny Koni „Dworna”. Następnie przeprowadzono jeszcze trzy konkursy w skokach przez przeszkody o puchar Sołtysa Rogoźnika, o puchar rodziny Tischnerów oraz o puchar Wójta Gminy Nowy Targ.

Po zakończeniu każdego konkursu zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody oraz pamiątkowe flots-y.

Tradycyjnie odbyła się także loteria fantowa. Główna nagroda w postaci konia powędrowała do Pani z Sułkowic.

O Godz. 18.00 wystąpił zespół góralski „ŚLEBODNI ” z Gronia – Leśnicy, który zaprezentował komedię pt. „Jędrzej Wierch i paragrafy”.

Do udziału w zawodach zgłosili się zawodnicy z 11 klubów jeździeckich tj.: KS Bór Toporzysko, KS *DWORNA* Rogoźnik, Stajnia KONSUL Kościelisko, SK Łopuszna, Końskie Uroczysko, Stajnia Neptuno, KJ Mszana Dolna, BPK, Jazda Konna Makowska Góra, Stajnia *Pod Topolą *, JO MŚK Keźmarok Ranč Čajka.

Niedziela 18 sierpnia przywitała wszystkich przepiękną pogodą i słońcem. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii Rogoźnik ks. Andrzej Bukalski.

Na jego ręce przedstawiciele Rogoźnika, Starego Bystrego złożyli wieńce dożynkowe, dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bochny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów: miód, oscypek, owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

W tym roku starostami dożynek byli Bożena Kieta oraz Andrzej Ligas z Rogoźnika, oraz Iwona Skupień i Marek Biela ze Starego Bystrego.

Po Mszy Świętej wieńce dożynkowe zostały uroczyście przewiezione dorożkami na teren stadionu sportowego, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym.
Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek. W swoim przemówieniu podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie Mszy Świętej dożynkowej, wspólną modlitwę i Słowo Boże, które skierował podczas tej mszy. Podziękował kapeli góralskiej „Jawor” oraz Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre za uroczystą oprawę mszy św. za śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym, fiakrom, harcerzom, zuchom podziękował za obecność.

– Dziękuje za te dwa piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce. Jak Państwo widzicie, tegoroczny rogoźnicki wieniec nawiązuje do 40 rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Przy tym wspaniałym góralskim ołtarzu na nowotarskim lotnisku 8 czerwca 1979 roku zgromadziło się blisko milion osób – górali z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, pielgrzymów z innych zakątków Małopolski. Tym symbolicznym dożynkowym wieńcem dziękujemy również i my dzisiaj Bogu za to wielkie wydarzenie. Bardzo serdecznie dziękuję również sołtysowi Starego Bystrego Sławkowi Czerwińskiemu oraz mieszkańcom Starego Bystrego za wykonanie wieńca dożynkowego i za to żeście tu z nami dzisiaj razem som. Patrząc z radością na dzisiejszy dożynkowy korowód, dziękuję też wszystkim za kultywowanie tej pięknej góralskiej tradycji. Co roku powtarzam, że jestem dumny, że w naszej miejscowości, że w naszej parafii ta piękna dożynkowa tradycja trwa i jest cały czas tak pięknie pielęgnowana. Niech ta tradycja dożynkowa trwa jak najdłużej – mówił sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek.

W dalszej części swojego wystąpienia sołtys Zubek powitał przybyłych gości: wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha, przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Tadeusza Czepiela, ks. Andrzeja Bukalskiego – proboszcza parafii Rogoźnik, sołtysa Starego Bystrego Sławomira Czerwińskiego, Monikę Pacygę – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Anielę Staszel – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem, Adama Kustwana – kierownika biura Lokalnej Grupy Działania Spisz – Podhale oraz mieszkańców Starego Bystrego, oraz wszystkich pozostałych przybyłych gości.

Na zakończenie swojego przemówienia sołtys przywitał wszystkich „Rogoźnicanów”. Podziękował im za wykonanie przepięknego wieńca dożynkowego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Rogoźnika od nr 121 – 143 oraz mieszkańcy Osiedla Za Torem. Pomysłodawczynią rogoźnickiego wieńca dożynkowego i osobom koordynującą była Danusia Hajnos.

Podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się w zorganizowaniu tegorocznych Dożynek i V Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki.
Tradycyjnie już co roku w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazuje statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie, życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika. W tym roku takie podziękowanie otrzymała Danuta HAJNOS i Stanisław STASZEL.

– To dzięki Danusi od kilku dobrych już lat powstają rogoźnickie wieńce dożynkowe. To ona jest pomysłodawcą kształtu i symboliki wieńca. Powstałe wieńce dożynkowe są zawsze przepiękne, pełne symboliki i nawiązują do bieżących wydarzeń religijnych. Danusiu, dziękuję Ci za to wszystko, co do tej pory dobrego zrobiłaś dla społeczności Rogoźnika – mówił sołtys, dziękując Danucie Hajnos.

– Pomimo że jesteś mieszkańcem Starego Bystrego, dziękuję Ci za wielkie zaangażowanie, życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika. Staszek od kilku dobrych lat współprowadzi naszą rogoźnicką imprezę, użycza swojego sprzętu nagłaśniającego, a wieczorem jako profesjonalny DJ bawi wszystkich do późnych godzin nocnych. Nigdy jeszcze nie odmówił mi pomocy przy organizacji jakichkolwiek uroczystości. W ostatnim okresie była to uroczystość Bożego Ciała, Gminne Zawody OSP oraz XIII Gminne Zawody Jeździeckie, które odbyły się w zeszłą niedzielę. Najważniejsze. Staszek zawsze robi to zawsze nieodpłatnie, poświęcając swój sprzęt i cenny czas. Dzisiaj Staszku chciałem Ci za to publicznie podziękować i przekazać Ci tę symboliczną statuetkę z podziękowaniami – mówił sołtys, dziękując Stanisławowi Staszelowi.

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się na poczęstunek.

Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół „ Ahaju Fushion Boliwia” z Boliwii, zespoły regionalne „Góralska Brać” z Łopusznej oraz „Turnie” ze Starego Bystrego.
O godz. 18.00 – odbył się występ gwiazdy wieczoru – zespół „Milano”, który bez problemu rozruszał w rytmie disco polo dożynkowych gości.

Wokół były rozstawione stoiska ze smakołykami. Był grill, tradycyjne góralskie jedzenie, a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy.

Na zakończenie była zabawa z udziałem zespołu „Góral Power” i „DJ Stachu”.

Przygotowano również wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik”, z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości Rogoźnik, zaś nagrodami głównymi była koza oraz tucznik (czyli świnia). Tego roku koza powędrowała do mieszkańca Rogoźnika a świnia do mieszkanki Ludźmierza.

Na Rogoźnickich Dniach Sportu i Rozrywki gościła również nowotarska Policja oraz Rogoźnicka Ochotnicza Straż Pożarna. W ramach spotkania dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem policyjnym czy strażackim, wsiąść do radiowozu czy samochodu strażackiego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci, choć na chwilę mogli się poczuć policjantami czy strażakami.
Policjanci i strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zwieńczeniem imprezy był imponujący pokaz fajerwerków oraz kilkugodzinna potańcówka. Tym razem bawiliśmy się z zespołem Góral Power oraz DJ Stachu, którzy zachwycili pląsających na parkiecie ludzi.

Organizatorami V Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki byli: sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni “Dworna”.

Patronat honorowy:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego,
Krzysztof Faber – Starosta nowotarski,
Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, gmina Nowy Targ, powiat nowotarski, sołtys i Rada Sołecka wsi Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik, Stadnina Koni „Dworna” Rogoźnik, sołtys i Rada Sołecka wsi Stare Bystre, ks. Andrzej Kwak – proboszcz parafii Maruszyna, producent odzieży skórzanej i kożuchów Zofia i Stanisław Bukowscy z Rogoźnika, firma Produkcyjno-Handlowa “ANTARES” – Rogoźnik, firma BMD TRANS Dominik Barnaś, firma “BIELA” Anna i Stanisław Biela – Stare Bystre, nowoczesne systemy grzewcze „SPLIT” Halina i Adam Kwak – Rogoźnik, firma instalacyjna „KNAP ” Rogoźnik, Grażyna i Stanisław Bryjak – Betoniarnia „BRYJAX” Rogoźnik, Jan Ścisłowicz -Terenowa Stadnina Koni i Transport międzynarodowy– Ludźmierz, Zofia i Władysław Słodyczka – Restauracja – Pizzeria “KŁABUK ” – Rogoźnik, Usługi Ogólnobudowlane „KIETA” – Stare Bystre, Stacja Paliw Płynnych Piotr Tylka – Rogoźnik, Zakład Garbarsko – Kuśnierski Teresa i Tadeusz ZARYCKI – Stare Bystre, Marian Tischner z rodziną, Danuta i Adam Hajnos – Rogoźnik, OSP Rogoźnik, Szkoła Podstawowa w Rogoźniku, Koło Gospodyń Wiejskich Rogoźnik, ZHP Rogoźnik, Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krystyna i Jan Ciągwa – Piekarnia Stare Bystre, „POSTECH” Aneta i Andrzej Poseł – Michałówka, serwis pilarek i kosiarek Paweł Bobek – Rogoźnik, Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie, Ilona Majewska – Nowy Targ, Firma Remontowo –Budowlana Zofia i Krzysztof Sroka – Koniówka, Klaudia i Jan Plichta – Lanckorona, Barbara i Grzegorz Pierwoła Nowy Targ, Aleksandra i Janusz Dudek – Zakopane, Renata i Stanisław Łaś – Blacharstwo i lakiernictwo Ludźmierz, „MAKARON BUKOWIAŃSKI ” Marek Sproch – Rogoźnik, Sklep Jeździecki „WHITE HORSE” – Nowy Targ, SKLEP GALOP Ustrzyki Dolne, Krystyna i Stanisław Staszel – Stare Bystre, Firma Remontowo – Budowlana, Transport , Roboty Ziemne Stanisław Halcarz – Rogoźnik, Magdalena Wesołowska, Zofia i Edward Głąb – Stare Bystre, Maria Tylka „Zubeckowa” ze Starego Bystrego, Auto Centrum FUDALA Czarny Dunajec, Klub Sportowy KONSUL Kościelisko, Związek Podhalan oddział Stare Bystre, Tatrzański Ogród – Zakopane, Baraniak, Broźny – Pasze i suplementy dla koni oraz Beata i Jan Jachymiak – Ludźmierz.

Impreza współfinansowana ze środków otrzymanych z Powiatu Nowotarskiego i Urzędu Gminy Nowy Targ.

Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek , Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik , Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Jan Bobek – właściciel Stadniny Koni “Dworna” bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom.

Tekst i fot. organizatorzy