Uroczystości 100 – lecia Związku Podhalan w Polsce rozpoczęte – wśród gości prezydent RP Andrzej Duda

Reklama                                                              

Uroczystości 100-lecia Związku Podhalan w Polsce rozpoczęte – wśród gości prezydent RP Andrzej Duda

Związek Podhalan w Polsce obchodzi w tym roku jubileusz – 100. rocznicę powstania. Od początku roku organizowane są rocznicowe uroczystości. Jednak tą najważniejszą jest L Nadzwyczajny Zjazd Podhalan w Nowym Targu.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa  pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Reklama:                                                          


Na wspólnej modlitwie spotkali się członkowie poszczególnych oddziałów, mieszkańcy Podhala i Nowego Targ, samorządowcy i parlamentarzyści. Wśród gości obecny jest także Andrzej Duda, prezydent RP.

Dalsza część uroczystości to „Przemówienie Władysława Orkana” z balkonu ratusza i  wręczenie odznaczeń państwowych oraz Aktów Protektoratu i pamiątkowych ryngrafów.

Oficjalna część L Nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan z udziałem delegatów poszczególnych oddziałów  odbędzie się na auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie m.in. przedstawiona zostanie historia Związku Podhalan. Przewidziane są także wystąpienia prezesów Związku Podhalan w Polsce i gości honorowych, a także podjęcie uchwały „Przesłanie dla przyszłych pokoleń, Nowy Targ – stolica Podhala 1919-2019”.

Fot. Piotr Duraj