Turysta spadł z około 40 metrowej półki skalnej do żlebu, którym następnie stoczył się jeszcze około 100 metrów (zdjęcia i film)

Reklama                                                              

Kolejny pracowity dzień naszych ratowników. Dzisiaj do wypadku doszło w Pieninach Centralnych w masywie Zamkowej Góry.

Jeden z turystów zszedł ze znakowanego szlaku i skalnym zboczem zmierzał w kierunku szczytu. Podczas podchodzenia niestabilne podłoże wyjechało mu spod nóg i spadł z około 40-metrowej półki skalnej do żlebu, którym następnie stoczył się jeszcze około 100 metrów.

Po dotarciu na miejsce został opatrzony przez ratowników GP GOPR (krwotok ze stopy, otwarte złamanie) zabezpieczony termicznie, unieruchomiony w materacu próżniowym oraz noszach Kong, a następnie wyniesiony w miejsce starej pustelni na Górze Zamkowej. Ewakuacja z samej platformy odbyła się za pomocą techniki długiej liny (long line) wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Ogłoszenie:                                                              

Cała akcja zakończyła się na boisku sportowym w Krościenku nad Dunajcem, gdzie poszkodowany został przełożony do wnętrza śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Ratownicy dziękują bardzo kilku turystom, którzy pomogli nam wynieść cały potrzebny sprzęt do poszkodowanego. Przypominają również, że podczas wędrówki nie można opuszczać wyznaczonego szlaku

Moment ewakuacji poszkodowanego z platformy w masywie Zamkowej Góry w Pieninach Centralnych.

Moment ewakuacji poszkodowanego z platformy w masywie Zamkowej Góry w Pieninach Centralnych.Film dostępny również na naszym instagramie #goprpodhale 😉#goprpodhale #lotniczepogotowieratunkowe #smiglawakcji #mountainrescue #longline #airrescue

Opublikowany przez Grupa Podhalańska GOPR Niedziela, 17 maja 2020

Źródło: www.facebook.com/GP.GOPR