Światłowód łączy Poronin i okolice ze światem

Reklama                                                              

Władze gminy Poronin apelują do mieszkańców, by ułatwić likwidację internetowych “białych plam”.

Internet to nie tylko łatwe przelewy bankowe, zakupy bez wychodzenia z domu, ale przede wszystkim źródło informacji czy nawet przekazywania komunikatów ostrzegawczych. W górskicm terenie jednak dostęp do internetu radiowego może być utrudniony. Z pomocą więc – tak jak w Poroninie i okolicach – przychodzi światłowód.

Jak poinformowały władze samorządowe gminy Poronin, Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy, w ramach projektu „Nowotarski Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Reklama                                                              

Reklama                                                              

— Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie ultraszybkiego i stabilnego internetu mieszkańcom oraz zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju – wyjaśniają urzędnicy z Poronina. – Internet nowej generacji jest przepustką do nieograniczonych możliwości dostępu do informacji i rozrywki oraz różnego rodzaju aplikacji, które zmieniają sposób komunikacji, pracy oraz funkcjonowania we współczesnym świecie. Stanowi bazę do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy. W pierwszym światłowody zostały doprowadzone do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach:Poronin, Suche, Ząb, Małe Ciche, Murzasichle, Nowe Bystre.

— Placówki te, na bazie wybudowanego światłowodu, mogą korzystać z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej,
co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli – podkreślają przedstawiciele miejscowego samorządu.

Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie a ich zakończenie planowane jest pod koniec 2020r.

— Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie – informują urzędnicy. –  Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.

Pytania dotyczące inwestycji można wysłać na adresów: lub kontaktować się bezpośrednio z najbliższym Salonem Sprzedaży Orange.

Źródło: UG Poronin//fot. Biuro Prasowe Orange