Studenci PPWSZ obrazili uczucia religijne katolików? Studentki wyraziły skruchę …

 

 17 maja 2019 r. na Rynku w Nowym Targu odbyły się tradycyjne juwenalia studentów PPWSZ. Jak co roku młodzi ludzie przebrali się i wraz z władzami miasta, powiatu i uczelni zainaugurowali swoje święto.

Burzę wywołało przebranie jednego studenta, który wcielił się w papieża. W ręku miał krzyż z tekturowych rulonów i poruszał się w kartonowym pudle przypominającym “Papa mobile” – samochód papieża. Kontrowersje wzbudziło także przebranie kilku studentek przebranych za zakonnicę. Miały na sobie kuse spódniczki, a pod nimi widoczne podwiązki.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego swoje oburzenie wyrazili radni, którzy stwierdzili, że starostwo nie może tolerować takich zachowań, obejmując patronatem to wydarzenie i je współfinansując. Podkreślili, że Nowy Targ jest miastem papieskim, a papież Jan Paweł II honorowym obywatelem miasta.

Po sesji Rady Powiatu Nowotarskiego swoje oświadczenie wydały władze Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Prorektorzy dr Teresa Mucha i dr Krzysztof Trochimiuk zapewniają, że zostały podjęte kroki dyscyplinarne wobec osób nieodpowiednio ubranych podczas ostatnich Juwenaliów w oparciu o regulamin studiów i statut PPWSZ.

Jak informują, studentki wyraziły skruchę i zapewniły, że nie chciały nikogo obrazić i zgodziły się, że ich ubiór mógł mieć negatywny wydźwięk.

Uczelnia informuje także, że wśród przebranych studentów były także osoby spoza uczelni.

Fot. Zbigniew Krauzowicz