Stolica Podhala “z nowym” zabytkiem

Reklama                                                              

Nowotarski Ratusz Miejski został wpisany do rejestru zabytków.

Jak podaje nowotarski magistrat, na podstawie decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek Ratusza Miejskiego w Nowym Targu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

– Historia nowotarskiego Ratusza sięga XVI wieku, kiedy to budowla była drewniana i pokryta gontem, aż do XVIII w. Na przestrzeni lat Nowy Targ nawiedzały liczne pożary, które trawiły także budynek Ratusza. Archiwalia jako najbardziej dotkliwe wymieniają te w 1601 r., 1673 r., 1696 r., 1710 r. oraz 1719 r. Po kolejnym pożarze w 1784 r., który nawiedził miasto, w tym także budynek Ratusza, ówczesny Starosta sądecki nakazał obudowę na nowym planie. Rynek został poszerzony, wytyczono nowe ulice a do budowy nakazano stosować kamień – przypominają nowotarscy urzędnicy.

Reklama                                                              

Budynek Ratusza w obecnej formie datuje się na II połowę XIX w.

– Zgodnie z treścią decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ochronie konserwatorskiej podlega przede wszystkim forma budynku: kompozycja i detal elewacji wraz z podziałami i kształtem stolarki okiennej i drzwiowej oraz materiał budowlany – dodali przedstawiciele magistratu.

Obecnie na terenie miasta Nowy Targ znajduje się 5 obiektów wpisanych do rejestru zabytków, do których należą: Zespół Kościoła Parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Zespół Kościoła Cmentarnego pw. Św. Anny, Gimnazjum, ob. I LO im. Goszczyńskiego, Dawna bursa gimnazjalna, Ratusz Miejski.

źródło: UM Nowy Targ