Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerwiennem uroczyście otwarty (zdjęcia)

 

Reklama                                                              

„Co dalej?” – takie pytanie od pewnego czasu towarzyszyło uczniom, ich rodzicom i nauczycielom szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem. To właśnie dla osób, które ukończyły już swoją edukację i przez wiele lat nie znalazły miejsca w życiu społecznym, powstał Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerwiennem na Bachledówce.

Reklama                                                              

– Rodzice zrzeszeni w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół w Czerwiennem, przy wsparciu parafii, nauczycieli i wolontariuszy ze szkół SPSK od kilku lat organizowali w budynku parafii zajęcia dla swoich niepełnosprawnych dzieci. Były to osoby z dwóch powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego. To dzięki wsparciu wszystkich życzliwych ludzi dorosłe osoby niepełnosprawne będą mogły kształtować różne umiejętności, rozwijać swoje pasje i korzystać z rehabilitacji oraz pomocy specjalistów – mówi Teresa Łyś, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerwiennem.

Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerwiennem na Bachledówce odbyło się we wtorek 3 września 2019 r. w obecności wielu znamienitych gości. Oprócz uczniów i rodziców obecni byli m.in. poseł na Sejm RP Edward Siarka, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, radny wojewódzki Jan Piczura, prezes Stowarzyszenia Szkół Katolickich Maria Chodkiewicz, starosta nowotarski Krzysztof Faber, urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Tadeusz Czepiel, były wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin i Przyjaciół, nauczyciele i dyrektorzy innych placówek SPSK.

Wspólnie modlono się podczas uroczystej mszy świętej, którą odprawił dziekan dekanatu Czarny Dunajec ks. Krzysztof Kocot. Okolicznościową homilię wygłosił o. Jerzy Kielech przełożony domu i proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce w Czerwiennem.

Podczas uroczystości otwarcia ŚDS nie zabrakło podziękowań i gratulacji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że stworzenie tej placówki było niezwykle ważne i potrzebne.

Spotkanie uświetnił występ grupy teatralnej złożonej z kandydatów ŚDS.

Fot. Piotr Duraj