Słowacy protestują, zablokowali granicę w Chyżnem


OgłoszenieAmbasada RP w Bratysławie informuje, że w związku z protestami kierowców zrzeszonych w stowarzyszeniu przewoźników drogowych w kilku miejscach na terytorium Słowacji można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

“W dniu 8 stycznia 2020 roku zablokowany był przejazd drogą nr 59 na trasie od przejścia granicznego Chyżne-Trstená do Tvrdošina, droga wjazdowa do Koszyc od strony granicy słowacko-węgierskiej oraz niektóre ulice w Bratysławie” – czytamy w komunikacie ambasady.

W dniu 9 stycznia 2020 r. w dalszym ciągu zablokowany jest przejazd drogą nr 59 na trasie od przejścia granicznego Chyżne-Trstená, a także przewidywane są blokady niektórych dróg w okolicach Rużomberka (w tym skrzyżowanie dróg nr 18 i nr 59 od strony przejścia granicznego Chyżne-Trstená), Koszyc i Komarna (w tym drogi dojazdowe do granicy słowacko-węgierskiej) oraz niektóre ulice w Bratysławie. Możliwe jest spontaniczne rozszerzenie protestu na inne drogi tranzytowe.

Jak podali pogranicznicy z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, otrzymano informację, że powodem blokady jest podniesienie opłat drogowych na terytorium Słowacji.

– Aktualnie brak jest informacji o terminie zakończenia protestu. Protestujący prowadzą rozmowy ze stroną rządową w sprawie zmian zakresie opłat drogowych oraz podatku drogowego. Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie – protest może przyjąć formę strajku ogólnokrajowego – podają przedstawiciele Polski na Słowacji.

fot. Karpacki Oddział Straży GranicznejReklama