Skutki niszczycielskiej wichury (zdjęcia)

 

Krajobraz jak po bitwie przywitał mieszkańców regionu w poniedziałkowy poranek. Niezwykle silny, porywisty wiatr szalejący przez sobotę i niedzielę w wielu regionach Polski nie ominął Podhala. Brak prądu, zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne i telefoniczne, zniszczone samochody, powywracane altany i billboardy – oto efekty szalejącej wichury.

Porywy wiatru w województwie małopolskim osiągały prędkość nawet 115 km/h. Interwencje strażaków dotyczyły głównie zabezpieczania uszkodzonych budynków i powalonych drzew, które siały spustoszenie nie tylko na drogach, ale również m.in. na nowotarskich osiedlach, gdzie łamiąc się jak zapałki, lądowały na znajdujących się nieopodal samochodach.

Mieszkańcy regionu musieli zmierzyć się z wielogodzinnym brakiem prądu, nie działały również telefony komórkowe, niektórzy odkrywali z przykrością poniedziałkowym rankiem, że nie mają już sprawnego samochodu. W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się właściciele budynków, które w szczególnie dotkliwy sposób ucierpiały w wyniku niszczycielskiej siły żywiołu.

– Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełnej gotowości do uruchomienia działań związanych z udzielaniem zasiłków celowych, a stosowne procedury przypominamy też gminnym ośrodkom pomocy społecznej – mówił podczas briefingu prasowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda Piotr Ćwik.

Jak poinformowano, poszkodowani mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 6 tys. zł.

– Środki te udzielane są w formie zasiłków celowych, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynku gospodarczego wysokość pomocy nie może przekroczyć, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków, łącznie kwoty 100 tys. zł – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. – Pomoc przyznawana jest decyzją administracyjną i udzielana na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego. W uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana z urzędu za zgodą osoby uprawnionej. Podstawą do przyznania pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej.

Anna Gródek

Fot. Piotr Duraj, Jakub Wojtyczek i Sebastian Tylka