Rocznica Powstania Chochołowskiego patriotycznie i na sportowo – zaproszenie

To już 174. rocznica Powstania Chochołowskiego, podhalańskiego zrywu do niepodległości.

Reklama                                                              

Przed nami dwudniowe obchody, które rozpoczną się 21 lutego 2020 r. o godz. 10.00 od uroczystej mszy św. w kościele św. Jacka w Chochołowie, po czym oddany zostanie hołd Powstańcom Chochołowskim. Kolejną częścią uroczystości będzie okolicznościowa akademia w Szkole Podstawowej.

Reklama                                                              

W ramach rocznicy Powstania Chochołowskiego przeprowadzone zostaną zawody sportowe.

21 lutego na kompleksie skoczni chochołowskich odbędzie się konkurs skoków narciarskich w ramach turnieju Lotos Cup Kids, a dzień później konkurs skoków narciarskich i kombinacji narciarskiej.

174 lata temu mieszkańcy Chochołowa i sąsiednich miejscowości stawili czynny opór austriackiemu zaborcy, organizując Powstanie Chochołowskie potocznie nazywane “Poruseństwem”. Miało być częścią ogólnopolskiego powstania. Niestety, data jego wybuchu została przesunięta bez wiedzy górali, toteż powstanie bardzo szybko upadło. “Poruseństwo” w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło się już 23 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar ks. Michała Janiczaka, wykazali się wielkim patriotyzmem walcząc z zaborcą w dobrej wierze – o niepodległość Polski. Mimo chęci i walecznej postawy, Powstańcy ulegli przeważającym siłom wroga, którego wsparli mieszkańcy Czarnego Dunajca. Przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana “Wiosną Ludów”.

Obchody 174. rocznicy Powstania Chochołowskiego organizowane są przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Chochołowskich i KS Chochołów. Patronat nad obchodami objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.