Ratownicy górscy z całego świata przyjadą do Zakopanego

Reklama                                                              

W dniach 8-13 października Zakopane gościć będzie kongres ICAR – International Commission for Alpine Rescue, którego organizatorem jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Do ICAR należą 103 ratownicze organizacje z 37 krajów. W jego czterech komisjach – ratownictwa z powietrza, naziemnego, medycznej i lawinowej oraz podkomisji przewodników psów – górscy profesjonaliści wymieniają swe doświadczenia, by wypracować jak najlepsze rozwiązania w ratowniczych technikach, używanym sprzęcie czy w zapobieganiu wypadkom.

W kongresie weźmie udział około 400 uczestników oraz kilkudziesięciu wystawców ratowniczego wyposażenia. Podczas trzydniowych obrad odbędzie ponad 100 wykładów i prezentacji, zaplanowane są także warsztaty i prezentacja sprzętu w górskim terenie.

Ogłoszenie:                                                              
Reklama                                                              

Tematem kongresu będzie “teamwork”, czyli praca zespołowa oraz współpraca z innymi ratowniczymi służbami – w kwestiach tych, kluczowych w działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od momentu jego powstania, ratownicy TOPR zebrali kolejne doświadczenia w trakcie minionych tygodni, kiedy to podczas trwającej miesiąc akcji ratowniczej w jaskini, doszło do kolejnych górskich wypadków, takich jak uderzenie pioruna w pełen turystów szczyt Giewontu – w wyniku którego udzielić pomocy należało ponad 160 osobom czy ewakuacji kilkuset osób z unieruchomionej kolejki linowej. Również tymi doświadczeniami z pracowitych wakacyjnych tygodni ratownicy TOPR będą dzielić się z uczestnikami kongresu.

– Mamy nadzieję, że to wydarzenie, wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń między kilkudziesięcioma organizacjami ratowniczymi, zaowocuje jeszcze większą skutecznością górskiego ratownictwa na świecie – podkreśla Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. – Jeśli w jej wyniku zostanie uratowane choćby o jedno ludzkie życie więcej – będzie to wystarczający powód, by organizować i brać udział w tym kongresie.

Warto dodać, że kongres ICAR, który Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizuje po raz drugi w swej historii (pierwszy raz TOPR gościł ratowników z całego świata w 2004 roku), odbywa się w 110. rocznicę powstania TOPR.

Tekst: Organizatorzy/źródło: UM Zakopane