Prof. Wanda Półtawska gościem honorowym Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości” w Zakopanem

Reklama                                                              

 

Miłość pamięta ból, miłość pamięta nadzieję – Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości”, już 6 maja w Zakopanem

Koncert odbędzie się w Kinie Sokół o godzinie 19.00. W tym roku przypada 74. rocznica wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, największego i jedynego kobiecego obozu na terenie III Rzeszy, w którym zginęło ponad 30 tysięcy Polek w tym również mieszkanek Zakopanego. Honorowym Gościem wieczoru będzie Prof. Wanda Półtawska, autorka wspomnień z obozu pt. „I boję się snów”.

Reklama                                                              

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zapraszamy na Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości”. To miłość właśnie, pomimo zła i przemocy, będzie motywem przewodnim spotkania. Reżyserem wydarzenia jest znany z Krakowskiego Teatru STU Andrzej Róg, a gościem specjalnym będzie honorowa Obywatelka Miasta Zakopane, prof. Wanda Półtawska, więźniarka obozu w Ravensbrück. Zobaczymy na scenie ponad 20 wybitnych artystów z krakowskiego świata teatralnego, usłyszymy poezję śpiewaną i mówioną o tematyce historycznej.

Miłość to potęga, której prawdziwe oblicze ukazuje się dopiero w najbardziej krytycznych momentach. Podczas wieczoru bolesne wspomnienia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück łączą się konieczną refleksją na temat ludzkiego cierpienia oraz nadziei, która na przekór wszystkiemu wyłania się z czernistej mgły. Założony w 1938 roku, przez pierwsze lata był obozem kobiecym. Do momentu wyzwolenia w 1945 roku, zebrał wstrząsające żniwa w postaci ponad stu tysięcy ofiar. Nieliczni, którym udało się przeżyć ten koszmar zostali okaleczeni na całe życie – psychicznie i niekiedy fizycznie.

Podczas wieczoru słuchać będziemy pieśni do wierszy Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn. 18 kwietnia 1942 r. Usłyszymy także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz, nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Zwykły język nie odnajduje słów, które miałyby określić rozmiar zbrodni Holocaustu. Jedyne, co może zbliżyć nas do tego niemożliwego zagadnienia, to subtelność poezji oraz wymowność piosenki historycznej.

WYKONAWCY:
Znane w całym Kraju solistki scen krakowskich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak
Akompaniuje zespół “Piwnica św. Norberta” (fortepian, kwartet smyczkowy, flet, perkusja, kontrabas, gitary, skrzypce el.)
Reżyseria i prowadzenie: Andrzej Róg
Kierownictwo muzyczne: Stefan Błaszczyński
Scenografia i reżyseria światła: Ada Bystrzycka
Multimedia: Tomasz Kucharski