Prezydent zapowiada zwolnienie całkowite ze składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców i dopłatę do pensji pracowników

Reklama                                                              

Zwolnienie ze składek ZUS, dopłata do pensji pracowników to rozwiązana prezydenta Andrzeja Dudy na uratowanie polskiej gospodarki, która stanęła ze względu na epidemię koronawirusa SAR-Cov-2.

Prezydent ogłosił, że zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy.

Prezydent Andrzej Duda na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Liczę, że uda się wypracować konsensus i będziemy mogli przyjąć rozwiązania, które w jak największym stopniu uratują polską gospodarkę i domowe budżety – powiedział. Spotkanie zacznie się o godz. 12 i będzie ono realizowane w formule telekonferencji, tak, żeby było jak najbezpieczniejsze dla wszystkich u uczestników.

Reklama                                                              

Wcześniej Prezydent spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.
Andrzej Duda poinformował, że rozwiązania te będą kosztować około 13 mld. zł miesięcznie.

fot. Jakub Szymczak – KPRP