Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Kornela Makuszyńskiego – Zakopane upamiętniło swojego sławnego mieszkańca (zdjęcia)

 

 10 maja w Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie Kornelowi Makuszyńskiemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zaprezentowana i odsłonięta została także ławeczka multimedialna poświęcona temu zasłużonemu pisarzowi i honorowemu obywatelowi naszego miasta.

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Cmentarzu, gdzie rodzina pisarza wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskiego oraz młodzieży złożyła wiązanki kwiatów na grobach Kornela Makuszyńskiego i jego żony Janiny Makuszyńskiej. Następnie wszyscy zgromadzili się przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Tetmajera. Stanęła tam pierwsza z dziewięciu multimedialnych ławeczek poświęconych znanym zakopiańskim postaciom. Kolejne pojawią się na terenie Zakopanego w wakacje. Wszystkie na zlecenie Urzędu Miasta zostały zaprojektowane przez Marka Szalę, a sfinansowane ze środków UE.

Po naciśnięciu przycisku umieszczonego na ozdobionej podobizną Koziołka Matołka „ławeczce Kornela Makuszyńskiego” wysłuchać można fragmentu bajki o tej lubianej przez dzieci postaci, a także dwóch felietonów o Zakopanem. Teksty czyta Andrzej Bienias – aktor Teatru im. St. I. Witkiewicza. Z kolei po zeskanowaniu kodu QR smartfonem możemy zapoznać się z biogramem Kornela Makuszyńskiego, który opracowała dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.

Ławeczkę odsłoniła siostrzenica Kornela Makuszyńskiego Jadwiga Tarnawska wraz z synami Krzysztofem i Lucjanem oraz Sekretarzem Miasta Grzegorzem Cisło i Posłem Edwardem Siarką. Następnie w pobliskim Muzeum Kornela Makuszyńskiego odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której Jadwiga Tarnawska na ręce dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Wende-Surmiak przekazała Order Orła Białego.

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda pośmiertnie nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom. W ich gronie znalazł się Kornel Makuszyński – prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego. 11 listopada 2018r. w Pałacu Prezydenckim to najwyższe w Polsce odznaczenie odebrała rodzina pisarza, a następnie postanowiła przekazać je do zakopiańskiego muzeum biograficznego w willi Opolanka, które stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Od najbliższej środy order oglądać będzie można jako jeden z eksponatów.

Wydarzenie zorganizowało Muzeum Tatrzańskie we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane.

Środki finansowe na realizację ławeczek multimedialnych pochodzą z programu: „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Działanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa.

Tekst i fot. AKS / UM Zakopane