Premiera i promocja książki “Nowe Bystre – miejsca i ludzie”

Reklama                                                              

3 lutego 2019 roku w remizie OSP Nowe Bystre odbyła się premiera i promocja książki “Nowe Bystre – miejsca i ludzie”.

Wzięli w niej udział zaproszeni goście i władze samorządowe: Starosta Tatrzański Pan Piotr Bąk, Wójt Gminy Poronin Pani Anita Żegleń, Pani Anna Król Józaga wraz z mężem – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Tatrzańskiego, Ksiądz Dziekan Krzysztof Kocot, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Matuszyk, Prezes OSP Nowe Bystre Andrzej Galica, Wiceprezes OSP Nowe Bystre Stanisław Staszel, Dyrektor Szkoły w Nowem Bystrem Marcin Dyląg wraz gronem nauczycielskim, Prezes ZP Nowe Bystre Kazimierz Staszel, Sołtys Stanisław Kula. Licznie przybyli też mieszkańcy Nowego Bystrego i sąsiedniego Ratułowa, z którym tworzymy wspólnotę parafialną.

Inicjatorką idei napisania historii Nowego Bystrego była Pani Renata Styrczula i półtora roku temu udało się zebrać grupę osób, które podjęły się tego zadania. Książka “Nowe Bystre – miejsca i ludzie” jest pracą zbiorową autorów, którzy napisali:

Reklama                                                              

 • Iwona Stokłosa – Kalendarium najważniejszych wydarzeń w Nowem Bystrem
 • Antonina Łacek – Z wędrówką przez Nowe Bystre, 1860-2017
 • Małgorzata Matuszewska – Nazwiska i przydomki mieszkańców wsi Nowe Bystre
 • Władysław Sikora – Szkoła w Nowem Bystrem w ujęciu historycznym
 • Iwona Stokłosa – Historia Szkoły w Nowem Bystrem
 • Ks. Krzysztof Matuszyk – Parafia miejsce spotkań z Bogiem i ludźmi
 • Agata Chyrzyńska – Ochotnicza Straż Pożarna
 • Zygmunt Staszel – Historia Ludowego Klubu Sportowego „Bystry” w Nowem Bystrem
 • Janina Skupień – Historia dziecięcego zespołu regionalnego „Szarotki” przy Szkole Podstawowej w Nowem Bystrem
 • Anna Zubek – Historia oddziału Związku Podhalan i zespołów regionalnych w Nowem Bystrem
 • Janina Skupień – Moje życie
 • Wspomnienie córek – Jan Łowisz „Łatas”
 • Franciszek Polak „Bogoc” – Koło Nr 71 Nowe Bystre. Historia założenia koła i ważne wydarzenia w skrócie
 • Janina Para, Andrzej Para-Staszel – Polonia bystrzańska w Chicago
 • Aneks – Z księgi uchwał Gminy Zubsuche w Powiecie Nowotarskim 10.07.1867 r. – 13.10.1917 r.

Prace autorów zredagowała Pani Teresa Bafia – nauczycielka geografii w Szkole w Nowem Bystrem.

Premierę książki uświetniły występy nowobystrzańkiej młodzieży i dzieci, którym przygrywali muzykanci. Antonina Łacek zaprezentowała swoje najnowsze wiersze nawiązujące do napisanych wspomnień. Wszyscy autorzy otrzymali podziękowania za wkład w spisaniu historii Nowego Bystrego bowiem w książce zaprezentowane zostały osoby i wydarzenia nieznane dla większości młodego pokolenia.

W wydaniu książki wsparcia finansowego udzielili: Polonia bystrzańska z USA, Franciszek Polak „Bogoc”, oddział Związku Podhalan w Nowem Bystrem, ks. Krzysztof Matuszyk, ks. Dziekan Krzysztof Kocot, Urząd Gminy Poronin, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Spółka Leśna – Nowe Bystre, sołtys Stanisław Kula, Renata i Franciszek Styrczula, Monika i Łukasz Styrczula, Maria i Stanisław Waliczek, Janina i Tadeusz Hanusiak, Zbigniew Staszel, Zofia i Andrzej Galica, Maria Rzadkosz-Czerwińska, Anna i Tomasz Wrońscy, Krystyna i Wojciech Kois, Zakład Fotograficzny DRI Foto, Piotr Duraj.

Składamy wielkie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały i wsparły organizację premiery książki. Koło trzydziestu sześciu Gospodyń Wiejskich powstało 23 grudnia 2018 roku i jak widać niezwykle prężnie rozpoczęło swoją działalność. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego ważnego wydarzenia dla społeczności Nowego Bystrego.

Pani Renata Styrczula pomysłodawczyni wydania książki poinformowała, że cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na cele społeczne w Nowem Bystrem.

Książka “Nowe Bystre – miejsca i ludzie” staje się następnym źródłem historycznym dla przyszłych pokoleń w którym znajdą wspomnienia, zdjęcia, opisy wydarzeń z życia nowobystrzańskiej społeczności. Warto mieć ją w swojej bibliotece i wracać do opisanych historycznych wydarzeń. Jednak historia to „dziś” tyle, że „jutro”. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Nowego Bystrego do zapisywania, rejestrowania, fotografowania swoich własnych, nie tylko rodzinnych historii. Jeśli macie nieposegregowane stare zdjęcia – kupcie albumy i ułóżcie je wraz z ich opisami. Poproście swoich najbliższych, sąsiadów, znajomych, aby pomogli wam rozpoznać osoby znajdujące się na zdjęciach. Czas upływa bardzo szybko i wiele ważnych wydarzeń zaciera czas. Warto to robić także z innych powodów. Wszak jak mawiał Cyceron – Historia to nauczycielka życia.

Fot. Nowebystre.pl