Premier podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych

Koronawirus może stać się bardzo groźny, dlatego trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Reklama                                                              

 Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte od 12 do 25 marca, z czego dwa pierwsze dni to okres przejściowy. W tym czasie w przedszkolach i szkołach podstawowych będą odbywały się jedynie zajęcia opiekuńcze. W związku z zagrożeniem, także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne.

Reklama                                                              

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej zadeklarowała również, że w związku z zawieszeniem działalności placówek oświatowych, rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy. Zasiłek będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zostało również wprowadzone rozwiązanie zdalnej pracy, która umożliwi podjęcie rodzicom decyzji czy skorzystają z zasiłku opiekuńczego, czy ewentualnie ze zdalnej pracy – kontynuowała.

Z kolei minister zdrowia podkreślił, że jest to czas kwarantanny społeczeństwa. Zaapelował też do uczniów, że dwutygodniowa przerwa w nauce to nie jest czas wolny, to czas, który powinniśmy spędzić w domu, starając się nie zakazić innych.

Wicepremier Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych również na uczelniach. Jak mówił, działalność naukowa nie zostanie wstrzymana. Powinna normalnie działać administracja uczelni. Władze są zobowiązane, żeby zapewnić studentom zajęcia online.

Wicepremier Piotr Gliński poinformował także, że rząd zdecydował o zawieszeniu od 12 marca działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

Źródło: premier.gov.pl