Praktyki zagraniczne uczniów ZS 1 w Palermo (zdjęcia)

 

Sycylia, Palermo, południowy  klimat, bezkresne morze, wspaniałe zabytki – w takim wakacyjno-baśniowym otoczeniu  zagraniczne praktyki  odbywali   uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu. Po miesięcznym pobycie  (od 17.03 do 13.04) we Włoszech wróciła  do szkoły 16-osobowa grupa biorąca udział w projekcie p.t. „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.

Projekt  przygotowany i realizowany przez ZS1 p.t. „Praktyka czyni mistrza” zakłada przede wszystkim doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych przez uczniów takich specjalności jak fototechnik, logistyk, organizacja reklamy oraz technik przemysłu mody.

Uczestnicy projektu trafili do zakładów, których profil działalności jest zgodny z wybranym przez nich zawodem. Były to przedsiębiorstwa świadczące usługi  logistyczne, fotograficzne, czy krawieckie. Po wstępnym zapoznaniu się z warunkami pracy, załogą, zakresem obowiązków  zaczęło się wdrażanie do firmowej codzienności. I tak przez miesiąc  uczniowie zajmowali się pakowaniem przesyłek, drukowaniem etykiet, kompletowaniem i wydawaniem wysyłek,  projektowaniem logo, wizytówek, wykonywaniem plakatów,  sporządzaniem albumów ze zdjęciami, retuszowaniem i obróbką fotografii, precyzyjnym szyciem ręcznym, fastrygowaniem, pikowaniem. Jeszcze inne zadania to fakturowanie, wprowadzanie danych do systemu, tworzenie baz danych. Niektórzy zetknęli się  z fotografią artystyczną, pracą w ciemni fotograficznej czy z zdjęciami reportażowymi. Wszystkie czynności pieczołowicie wykonywane były okazją do sprawdzenia w praktyce zdobytej wiedzy i umiejętności, wykazania się inwencją, samodzielnością i rzetelnością. Po raz pierwszy uczniowie mieli sposobność zastosowania programu Adobe InDesign, a dużym wyzwaniem okazało się  skrupulatne wypełnianie poleceń wydawanych w języku włoskim.  Zawsze jednak pomocne okazywało się operowanie językiem angielskim, choć przez Włochów jest on traktowany z dość dużą nieufnością.

Praca, praca, a po pracy wytchnienie, które w malowniczym Palermo nabierało zupełnie nowego znaczenia- to zachęta do bezcelowego błądzenia po urokliwych uliczkach lub beztroskiego plażowania (co o tej porze roku budziło spore zdziwienie miejscowych). Program praktyk przewiduje bogaty plan wycieczkowy- praktykanci poznawali przede wszystkim wspaniałe obiekty w Palermo- zwiedzili monumentalny pałac Normanów, dumę Sycylijczyków czyli XIX- wieczny gmach opery Teatro Massimo, no i w końcu dokonali przeglądu architektury sakralnej od  romańskich  do barokowych kościołów, których ilość decyduje o niezwykłym charakterze Palermo.

Oprócz wspaniałych widoków w  stolicy Sycylii na  uczestników projektu czekały dobre warunki mieszkaniowe- zostali zakwaterowani w bardzo wygodnym hostelu prowadzonym przez naszą rodaczkę p. Agatę, a przede wszystkim nowe doznania kulinarne – z lubością wspominają marcepanowe smakołyki, canelloni, lody w bułce, ośmiornicę czy jakże wyjątkowo tutaj smakującą kawę. Co ciekawe, z dużym upodobaniem przejęli zwyczaje Włochów traktujących raczenie się czarnym napojem jako niemalże rytuał.  Włoskie smaki to wspaniałe doświadczenie, ale by zaznaczyć przywiązanie do polskiej, a zwłaszcza góralskiej tradycji, chłopcy z III RL podjęli się  ugotowania kwaśnicy, która ponoć w sycylijskiej scenerii smakowała wybornie.

 Z uznaniem praktykanci wypowiadają się także  o mentalności południowców, którzy z pewnością z własnej nieprzymuszonej woli nie wezmą udziału w wyścigu szczurów, wyznając swoją filozofię życiową streszczającą się w słowach : „lentamente”, „senza fretta”.

Ogólne wrażenia wyniesione z miesięcznego pobytu w Palermo trzecioklasistów są bardzo pozytywne, chętnie wróciliby na Sycylię, by pracować, doskonalić umiejętności komunikowania się  w języku angielskim, zwiedzać oraz poznawać historię, kulturę i  nowych ludzi. Uczestnicy programu praktyk zagranicznych nazwali siebie:”ekipa marzeń”- włoska przygoda z zawodem spełniła ich   oczekiwania.

To oznacza także, że najważniejsze cele projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” w pełni zostały osiągnięte.

Fot. ZS 1