Pomysły na podwórkowe zabawy dla dzieci

Jesienią warto urozmaicać dziecięce zabawy różnymi aktywnościami na podwórku, stadionie czy w pobliskim parku. Warto zachęcać najmłodszych do spędzania czasu na zewnątrz, o ile tylko pogoda na to pozwala. Aktywność tego rodzaju ma bardzo dobry wpływ na rozwój psychoruchowy dziecka, a także przyczynia się do wzmocnienia odporności.

Reklama                                                              

Dziecko na rowerku, a Ty w biegu!

Reklama                                                              

Zacznijmy od propozycji, z której skorzysta zarówno dziecko, jak i mama. Mowa tutaj o aktywnym duecie biegowo-rowerowym! Podczas takiej aktywności sportowej, dziecko może przemierzać Wasz wspólny dystans na swoim rowerku, a Ty będziesz biegła obok niego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na przemieszczanie się w miarę równym tempem. Najważniejsze jest to, aby dziecko miało na sobie kask i ochraniacze, a Ty – wygodne buty do biegania damskie. Wspólna aktywność pozwoli Wam miło spędzić czas na świeżym powietrzu

 

Dopasuj propozycje zabaw do wieku dziecka

W zależność od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, możesz dobrać dla niego odpowiednie propozycje zabaw na świeżym powietrzu. Starszym dzieciom zazwyczaj wystarczy podać tematy zabaw, a one wspaniale wykorzystają podane inspiracje i aktywnie spędzą czas na podwórku. Zabawy na zewnątrz często bywają początkiem nowych znajomości i sąsiedzkich przyjaźni. Młodsze dzieci nie zapewnią sobie samodzielnych aktywności i to rodzice muszą być animatorami ich zabaw. Na szczęście jesień to pora, w której nie brakuje inspiracji do wspólnych, ciekawych zabaw na podwórku. 

 

Poszukajcie skarbów na zewnątrz

Zacznijmy od propozycji zabaw dla dzieci młodszych, z którymi będziesz przebywać na zewnątrz. Zawczasu zaplanuj i stwórz dla dziecka listę, na której będzie widniało kilka jesiennych skarbów do zebrania na podwórku lub podczas wspólnego spaceru w parku. Mogą znaleźć się na niej np. liście, kasztany, żołędzie, patyki, kamyczki o różnych kolorach lub kształtach. Listę skarbów warto dopasowywać do tego, w jakim terenie będzie przebiegał Wasz wspólny spacer. Dzieci, które jeszcze nie czytają, powinny dostać zadanie w formie obrazkowej

 

Zbudujcie jesiennego ludzika

Wspaniałą propozycją łączącą jesienny spacer po parku i zajęcia plastyczne, jest stworzenie oryginalnego stworka. Do planowania tej zabawy możesz usiąść wspólnie ze swoim dzieckiem. Ustalcie, jak będzie wyglądał Wasz jesienny stworek i jakie elementy będą niezbędne do jego stworzenia. Możesz podpowiadać dziecku, jakie są dary jesieni, aby mogło z nich dopasować odpowiednie elementy ludzika. Wspólnie narysujcie stworka i wszystkie elementy, z których się składa, a następnie wybierzcie się na jesienny spacer, podczas którego znajdziecie potrzebne fragmenty.

 

Awaryjny pomysł na kreatywną zabawę

Ta propozycja może przydać się wtedy, gdy nie mamy zaplanowanej żadnej aktywności z dzieckiem, a chcemy kreatywnie spożytkować czas na zewnątrz. Podczas jesiennego spaceru nazbierajcie kasztanów, żołędzi, dojrzałej jarzębiny, kwiatowych suszek, suchych traw i liści. Z zebranych skarbów stwórzcie kolorowe bukieciki albo zbudujcie niewielkie, kasztanowe ludziki. Jarzębina wspaniale nadaje się do robienia korali, co z pewnością docenią młode damy.

 

Zabawy dla dzieci starszych

Starszym dzieciom możesz pokazać zabawy ze swojego dzieciństwa! Każdy z nas pamięta, jakie emocje budziły te proste, a zarazem piękne aktywności podwórkowe, do których nie była potrzebna nowoczesna technologia czy wymyślne gadżety! Zaproponuj skakanie w gumę, skakanie na skakance, grę w klasy, w chowanego, w berka. Zarówno w zabawie z gumą, jak i ze skakanką, może uczestniczyć większa liczba dzieci. W gumę można skakać we dwie dwuosobowe drużyny, natomiast przy skakance można zliczać, kto zrobi większej powtórzeń w różnych stylach. Można również skakać w tzw. szczurka, czyli jedna osoba kręci skakanką, a reszta próbuje ją synchronicznie przeskakiwać. Zabawy w chowanego, w berka, a także zabawy z piłką, np. w dwa ognie, w zbijanego, w kolory, wymagają większej liczby uczestników, co pozwoli dzieciom na wspaniałą zabawę wśród grona podwórkowych przyjaciół. 

materiał zewnętrzny