Pomoc dla Polaków na Kresach Wschodnich (zdjęcia)

Jest takie miejsce na Litwie nazywane Małą Polską (okręg Soleczniki), gdzie żyje ponad 30000 Polaków.  Historia nie obchodziła się z nimi łaskawie, przetaczały się przez te tereny wojny,  zmieniały się granice, gnębieni przez zaborców. Później walka ze Związkiem Radzieckim, z niemieckim okupantem i znów z Radziecką Rosją a od roku 1990.

Reklama                                                              

Okręg Solecznicki  znalazł się w granicach Litwy. Pomimo wszystko udało się tam zachować polskość. W samych Solecznikach  rządzi mer Polak. Rada miasta to też Polacy. Pomimo wielkich trudności udało się utrzymać kilka polskich szkół, działają polskie kościoły. Dba się tu o polskie cmentarze i miejsca pamięci.

Reklama                                                              

Od kilku już lat Światowy Związek  Żołnierzy  Armii Krajowej oddział Nowy Targu stara się nieść tam pomoc na miarę swoich możliwości.

– W roku 2019 byliśmy tam cztery razy. Zawieźliśmy wiele ton żywności, ubrania, środki czystości, książki, pomoce szkolne, sprzęt AGD, wózki inwalidzkie, rowery itd. Oczywiście nie  byłoby  to możliwe bez wsparcia wielu wspaniałych ludzi, a są to między innymi: panie z Kół Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP (nawet z odległej miejscowości  Harta  na Podkarpaciu) i PSP, Stowarzyszenie Dużych Rodzin (oddział Małopolska), restauratorzy, handlowcy, właściciele firm, lekarze, Straż Graniczna, politycy z różnego szczebla władzy, nauczyciele i młodzież z wielu  szkół – mówi  Zbigniew Konopka, członek związku i jeden z inicjatorów akcji pomocy rodakom.

– To był udany rok i wiele  zrobiliśmy, ale w tym naprawdę biednym rejonie potrzeby są ogromne i każdy z Was, czytający te słowa, może się przyłączyć w miarę swoich  możliwości – mówi.

– W roku 2020 chcemy się skupić na trzech sprawach, dotyczących przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
1. Przeszłość to przede wszystkim sprawa zabezpieczenia i odnowienia miejsc pamięci, walk i  męczeństwa  Polaków.
2. Teraźniejszość to pomoc materialna i budowa studni, rzecz dla nas niewyobrażalna, że w XXI wieku w Europie wiele  domów, a nawet  całe osiedla i przysiółki nie mają dostępu do wody, dla wielu rodzin dylematem jest czy przywiezioną czasem z daleka wodę wykorzystać do prania, czy  do umycia. W ostatnich latach poziom wód gruntowych obniżył się tak bardzo, że wiele studni wyschło,  żeby dostać się do wody zdatnej do picia, trzeba wiercić  nawet  do 60 m.
3. Przyszłość  to  dzieci i edukacja, chcemy  w  tym roku pomóc w remoncie i modernizacji Polskiej szkoły w miejscowości  Czużekampie.
Wierzę, że dzięki ludziom dobrej woli uda się zrealizować te plany. Już  rozpoczęła sie akcja gromadzenia środków na wiercenie studni (www.pomagam.pl/studnia_na_kresach), a w najbliższym czasie zaczynamy “Wielkanocną”  zbiórkę darów, mile widziane są pomoce szkolne, żywność z przedłużonym okresem ważności, każdy pomysł i pomoc jest  ważna – mówi  Zbigniew Konopka.

Nowotarski oddział Światowego Związku  Żołnierzy  Armii Krajowej już zbiera ekipę wolontariuszy na dwutygodniowy wakacyjny wyjazd, którego celem jest remont szkoły i odnowienie miejsc męczeństwa, między innymi w Puszczy Rudnickiej, gdzie będzie można przy okazji poznać nowych przyjaciół.

Więcej informacji na  facebookowej  stronie  SZŻAK, gdzie znajdują się zdjęcia, filmy i relacje z wyjazdów oraz dane kontaktowe do koordynatorów akcji.