Półtora tysiąca sadzonek wesprze rozwój pszczelarstwa

Nowotarskie starostwo zaangażowało się w pomoc pszczelarzom, a tym samym – wszystkim mieszkańcom Podhala.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

W ostatnich latach ubywa pszczół – nie kryją urzędnicy z powiatu nowotarskiego. Jak podają, głównymi przyczynami są epidemie śmiertelnych chorób wśród tych pożytecznych owadów, zatrucia wywołane nadużywaniem środków chemicznych w rolnictwie czy też spadek popularności samego pszczelarstwa.

Reklama:                                                          


Reklama                                                              

A to rodzi konsekwencje dla nas samych- obniżenie  populacji pszczół grozi nie tylko spadkiem produkcji naturalnego miodu. „Pszczoły spełniają w produkcji roślinnej funkcję znacznie donioślejszą – zapylają kwiaty. Bez tego nie ma nasion i brak owoców, a co za tym idzie, ginie roślinność, a w konsekwencji nie będzie nowych roślin” – czytamy w komunikacie nowotarskiego starostwa..

Dlatego podejmowane są liczne działania mające na celu poprawę środowiska naturalnego i dbałość o pszczoły, między innymi poprzez zwiększanie ilości roślin czy drzew miododajnych.

— Niewątpliwie duża ilość drzew pozytywnie wpłynie na walory estetyczne okolicy czy też na jakość powietrza. W przyszłości z tych walorów będziemy cieszyć się wspólnie z naszymi dziećmi – podają przedstawiciele powiatu. – Mając na uwadze problemy związane z pszczelarstwem oraz zapewnieniem właściwego pożytku dla pszczół, zostają podejmowane kroki, które pozwalają na pomoc organizacjom pszczelarskim działającym na terenie powiatu nowotarskiego. W ramach tych działań, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber przekazał 1500 sztuk sadzonek lipy drobnolistnej pszczelarzom działającym w Kole Pszczelarzy w Nowym Targu – poinformowali.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com