“Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość”. Wernisaż wystawy IPN

 

W Parku  Zdrojowym “Pod Grzybkiem” do 9 czerwca będzie można oglądać wystawę plenerową pn. “Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość”.

“Wystawa (…) pokazuje awers i rewers naszych działań niepodległościowych – z jednej strony czyn insurekcyjny, powstańczy, ale także pokazuje pracę pozytywistyczną, która uzupełniała czyn zbrojny, jest także miejsce, by pokazać działania o charakterze dyplomatycznym” “Fenomen genu niepodległości, o którym chcemy przez tę wystawę opowiedzieć, to jest fenomen wspólnoty, która zniewolona zaborami, potrafiła nie tylko się odrodzić, ale ukształtować się na nowo, przyciągając do polskości nie tylko szlachtę, ale także chłopstwo, a w późniejszym czasie również robotników”  – tak o wystawie mówi Filip Musial, dyrektor IPN oddział Kraków.

Narracja główna prezentowana na 22 planszach frontowych (białych) uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja, w piątek o godz. 15.00

Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju