Policja podaje szczegóły pościgu – crossem uciekał nastolatek bez uprawnień, pasażerka była bez kasku

Reklama                                                              

W poniedziałek 27 kwietnia wczesnym popołudniem policjanci zakopiańskiej drogówki patrolujący rejon Harendy zauważyli motocykl typu cross bez tablicy rejestracyjnej, którym poruszały się dwie osoby. Pasażerka nie posiadała kasku ochronnego.

Policjanci wydali polecenie zatrzymania, jednak kierujący nie zamierzał poddać się kontroli. Rozpoczął ucieczkę przez trudno dostępne tereny w kierunku Rafaczówek.

– Funkcjonariusze nie odpuścili, w skoordynowanym działaniu jeden z policjantów dokonał pieszego sprawdzenia rejonu, w który odjechał cross, drugi przemieścił się radiowozem w rejon Rafaczówek- bezskutecznie. Po przejechaniu pasmem Gubałówki do Kościeliska funkcjonariusze skierowali się w stronę Zakopanego. Na wysokości Polany Szymoszkowej ponownie nawiązali kontakt wzrokowy z motocyklistą, który na ich widok zaczął uciekać ulicą Nędzy Kubińca. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Salamandra policjanci zatrzymali motocykl, który już po zatrzymaniu w wyniku szamotaniny przewrócił się na bok. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, na szczęście dla kierującego i pasażerki skończyło się na powierzchownych otarciach i potłuczeniach. Niegroźne obrażenia ręki odniósł również jeden z policjantów -informuje Krzysztof Waksmundzki z tatrzańskiej policji.

Reklama                                                              

Okazało się, że kierującym motocyklem był szesnastolatek, natomiast pasażerką jego piętnastoletnia siostra. Kierujący był bez prawa jazdy, a motocykl nie był zarejestrowany, bez ubezpieczenia.

– Poza wspomnianymi wykroczeniami kierujący nie stosując się do polecenia zatrzymania wydanego przez policjantów przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiękowych, dopuścił się czynu stanowiącego przestępstwo. Z uwagi na wiek osób uczestniczących w zdarzeniu, sprawa zostanie przekazana do sądu rodzinnego – mówi Krzysztof Waksmundzki.

Policja apeluje do rodziców o rozsądek w kwestii kupowania, udostępniania dzieciom wszelkiego rodzaju pojazdów typu quad, motorower, motocykl.

– W powyższej sprawie przeanalizowana zostanie również kwestia udostępnienia motocykla osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania. Nie przesądzając o stanie faktycznym w tym konkretnym przypadku, apelujemy do rodziców o rozsądek w kwestii kupowania, udostępniania dzieciom wszelkiego rodzaju pojazdów typu quad, motorower, motocykl. Granica pomiędzy rozwijaniem pasji motoryzacyjnej a łamaniem prawa i narażaniem siebie oraz innych na niebezpieczeństwo jest bardzo delikatna. Zakup motocykla musi się wiązać z odpowiedzialnością rodzica za bezpieczeństwo dziecka, które będzie z niego korzystało. Codzienność daje aż nadto przykładów, gdzie brak odpowiedzialności ze strony dorosłych w połączeniu z młodzieńczą fantazją skutkowały tragediami. Przepisy prawa w tym zakresie są jasne. Po drodze publicznej może poruszać się wyłącznie pojazd zarejestrowany, ubezpieczony, spełniający wymogi techniczne i prowadzony przez osobę trzeźwą, posiadającą uprawnienia. Jeżeli ktoś udostępnia pojazd pomimo braku spełnienia powyższych warunków, podlega karze grzywny – mówi Krzysztof Waksmundzki.

fot. Policja Zakopane