Pogranicznicy ostrzegali przez handlarzami ludźmi [ZDJĘCIA]

Kilkaset uczniów z nowotarskich szkół spotkali się ze strażnikami granicznymi. Dowiedzieli się, jakim zagrożeniem jest handel ludźmi i co robić, kiedy padnie się ofiarą bandytów.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem spotkali się z ponad 400 uczniami z nowotarskich szkół.

– Pod koniec minionego tygodnia w prelekcji, która przeprowadzona została dla młodzieży z 15 ostatnich klas Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Nowym Targu. Uczniowie klas branżowych i technikum uczestniczyli w wykładzie dotyczącym handlu ludźmi – poinformowała Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak relacjonowała, uczestnicy spotkania dowiedzieli się podczas spotkania, na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę oraz przy próbie podjęcia pracy, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi.

– Szczególny nacisk położono na zaznajomienie młodzieży z możliwymi rozwiązaniami, w przypadku bycia ofiarą handlu ludźmi. Wskazano także konkretne miejsca, w których można uzyskać pomoc. Wykład połączony był z materiałami filmowymi. Spotkanie było także okazją do przedstawienia młodym ludziom zasad i przepisów związanych z naborem do służby przygotowawczej w Straży Granicznej – dodała przedstawicielka podkarpackich pograniczników.

Funkcjonariusze z zakopiańskiej Placówki Straży Granicznej przeprowadzili także prelekcję dla uczniów z II oraz III klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu.

– Podczas wykładu przybliżono dzieciom realizowane przez Straż Graniczną zadania na południowym odcinku granicy państwowej. Największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania, cieszyła się możliwość przymierzenia kamizelki kuloodpornej, jak i środków przymusu bezpośredniego, m.in. kajdanek i pałki służbowej – opisała Drożdż.

źródło: KaOSG