Podnieśli podatki, by „odzyskać” utracone środki

Reklama                                                              

Radni z Nowego Targu zdecydowali się na podwyżkę stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok. Jak tłumaczą miejscowi urzędnicy, jest to związane ze zmianami na szczeblu centralnym, które pozbawią gminę minimum 2 mln zł dochodu rocznie.

Jak czytamy w komunikacie nowotarskiego ratusza, zwiększenie stawek podatku od nieruchomości jest niezbędne „w celu właściwej realizacji zadań nałożonych przez gminę”.

To efekt zmian w prawie.

Reklama                                                              

– Chodzi m.in. o zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, zmniejszenie stawki podatku z 18 do 17 procent, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu  (szacuje się, że w wyniku tych zmian dochody dla miasta mogą być mniejsze o ok. 2 mln rocznie); zwiększenie w 2020 roku płacy minimalnej w sektorze publicznym z kwoty 2250 zł do 2600 zł, a dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy, do kwoty 3120 zł (co oznacza wzrost kosztów w wielu przypadkach aż do 38 procent i wymusi jednocześnie wprowadzenie podwyżek dla wszystkich pracowników samorządowych) oraz podwyżki dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, które są finansowane w zaledwie 50 procent z budżetu państwa, a w przypadku przedszkoli, finansowane są w 100 procentach ze środków własnych gmin – wyliczają pracownicy nowotarskiego urzędu.

Zgodnie z podjętą wczoraj uchwałą określającą wysokość stawek podatku od nieruchomości, od 1 stycznia 2020 roku, o 2 grosze za 1 m2 wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych (z 0,79 na 0,81 gr), o 1 zł  – podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z 21 na 22 zł), o 9 groszy – podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (4,78 zł – 4,87 zł),  15 groszy więcej wyniesie podatek od tzw.  budynków pozostałych (zmiana z 7,90 zł na 8,05 zł).

Jeśli chodzi o grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka w stosunku do roku poprzedniego wzrasta o 4 grosze (z 0,91 na 0,95 gr), za grunty pozostałe zapłacimy podatek wyższy o 1 grosz (zmiana z 0,49 gr na 50 gr).

Opr. raz/źródło: UM Nowy Targ