PIT za 2018 rok – najprostsze sposoby na rozliczenie PIT 2019

Reklama                                                              

Co powinno znaleźć się w deklaracji PIT za 2018 rok? Na co wpływa kwota wolna od podatku? I wreszcie: jaki jest najszybszy sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym? Jeżeli po raz pierwszy wypełniasz zeznanie podatkowe, z pewnością zadajesz sobie te pytania. Zebraliśmy informacje na temat PIT za 2018 rok w pigułce.

 

Kto musi złożyć PIT za 2018 rok?

Reklama                                                              

Czy każdy podatnik jest zobligowany do rozliczania się z urzędem skarbowym? Ten obowiązek dotyczy większości podatników, ale nie wszystkich. PIT za 2018 rok muszą złożyć te osoby, które w 2018 roku uzyskały przychód z różnych tytułów. Wyjątkiem są między innymi ci podatnicy, których dochody opodatkowane są w sposób ryczałtowy na podstawie umowy o PIT, a podatek odprowadza za nich płatnik, a także część emerytów i rencistów.

 

Co z osobami, których roczny dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku? Ci podatnicy mimo wszystko są zobowiązani do złożenia PIT za 2018 rok. Takie działanie może przynieść dodatkową korzyść w postaci zwrotu nadpłaconego podatku.

 

Słowo o kwocie wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu rocznego, której nieprzekroczenie spowoduje brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Uwaga, to, że w ciągu doku nasz dochód nie przekroczył określonej wartości nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni ze składania deklaracji podatkowej. W PIT za 2018 rok wartość kwoty wolnej od podatku wynosi 8001 zł.

 

Jak łatwo rozliczyć PIT za 2018 rok?

Wypełnienie deklaracji podatkowej z pozoru wydaje się skomplikowane. Na szczęście w praktyce prawidłowe uzupełnienie formularza większości podatników nie sprawia większych problemów – szczególnie, kiedy decydują się na pomoc programu do wypełniania PIT. W 2018 roku z tej formy rozliczenia z urzędem skarbowym skorzystała ponad połowa podatników.

 

Na czym polega rozliczenie PIT za 2018 rok przez internet? Do wyboru mamy dwa sposoby wypełnienia dokumentu: online lub pobierając program na dysk komputera. Niezależnie od metody, na jaką się zdecydujemy, program wskaże nam, które pola powinny zostać uzupełnione, a które z nich nas nie dotyczą. Co więcej, system jest w stanie sam dokonać niezbędnych obliczeń, przez co ryzyko złożenia niepoprawnie wypełnionej deklaracji znacznie maleje.

Co jest potrzebne do rozliczenia się z fiskusem przez internet? W tym celu należy przygotować tak zwane dane autoryzacyjne. Należą do nich: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL oraz kwota przychodu za 2017 rok. Dzięki podaniu tych informacji podatnik nie musi posiadać podpisu kwalifikowanego. Samo wypełnienie PIT za 2018 rok przez internet zajmuje kilka minut. Program przesyła deklarację do naszego urzędu skarbowego, a gdy zostanie ona przyjęta, otrzymamy UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dla nas gwarancja, że dokument został poprawnie złożony.

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019