Piotr Żyła wygrywa konkurs Pucharu Świata

Piotr Żyła wygrał pierwszy w tym sezonie konkurs w lotach narciarskich. Na skoczni w austriackim Bad Mitterndorf pokonał Słoweńca Timiego Zajca oraz Austriaka Stefana Krafta i jako drugi Polak po Adamie Małyszu zwyciężył na tej skoczni. Dawid Kubacki zajął piąte miejsce, natomiast Kamil Stoch uplasował się na siódmej pozycji. Żyła został liderem klasyfikacji Pucharu Świata w lotach. 

Reklama                                                              

Już pierwsza seria pokazała, że skoczek z Wisły będzie bardzo mocny. Zajmował trzecie miejsce po locie na odległość 225,5 metra. Prowadził Niemiec Karg Geiger, uzyskując 230 metrów, natomiast tuż za nim plasował się reprezentant gospodarzy Stefan Kraft. W czołówce było ciasno, a Żyła tracił do lidera na półmetku tylko 4,3 punktu. Na szóstej pozycji znajdował się Dawid Kubacki (226 metrów), natomiast czołową “10” zamykał lotem na odległość 217,5 metra Kamil Stoch. Do drugiej serii awansowali także 14 Jakub Wolny (211 metrów) oraz 27 Aleksander Zniszczoł (197,5 metra). Niestety odpadli Andrzej Stękała oraz Klemens Murańka.

Reklama                                                              

Drugie zwycięstwo w karierze

Piotr Żyła zapewnił sobie drugie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata lotem na odległość 219,5 metra. Polak wyprzedził zaledwie o 0,3 punktu reprezentanta Słowenii Timiego Zajca (225 metrów). Na czwarte miejsce spadł lider po pierwszej serii Karl Geiger, który wylądował tylko na 213 metrze. Tuz przed nim znalazł się Stefan Krat, skacząc półtora metra dalej. Na piąte miejsce awansował Dawid Kubacki (217 metrów), natomiast po najdalszym skoku w konkursie na odległość 231,5 metra (taką samą odległość miał Marius Linvik) Kamil Stoch ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji. Słabiej skoczyli Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł, uzyskując 201 i 188 metrów (24 i 30 miejsce).

Piotr Żyła z szansą na Puchar Świata w lotach narciarskich

W klasyfikacji Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Stefan Kraft, mający 78 punktów przewagi nad Karlem Geigerem. 188 oczek traci do lidera Dawid Kubacki. Kamil Stoch zajmuje szóste miejsce, a Piotr Żyła dzięki zwycięstwu wskoczył do czołowej “10”. Popularny “Wiewiór” wygrywając premierowe zawody Pucharu Świata w lotach prowadzi w klasyfikacji generalnej. W Pucharze Narodów Polacy odrobili sporo punktów do rywali i z niewielką stratą do Niemców i Norwegów plasują się na czwartym miejscu.

Tekst: Jakub Kurek – www.mjakmalopolska.pl / fot. PZNReklama