Pies to nie zabawka! – podkreślają nowotarscy stróże prawa

Reklama                                                              

“Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również ciążące na właścicielu obowiązki”. Policjanci z Nowego Targu opublikowali specjalny komunikat.

“Właściciele czworonogów w mieście często nie mają o pojęcia o obowiązkach wynikających z posiadania nowego członka rodziny, a niewiedza – niestety może kosztować. Jednym z obowiązków właścicieli psów, jest sprzątanie po swoich pupilach, a za jego nieprzestrzeganie przewidziany jest mandat karny do 500 złotych. Odchody zwierząt należy umieszczać w oznaczonych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na odpady komunalne. Zbliża się okres zimowy sprzątajmy po swoich pupilach, aby uniknąć odpowiedzialności, a trawniki i chodniki nie przypominały pola minowego pokrytego psimi odchodami” – apelują nowotarscy stróże prawa.

= Właściciel psa musi również zachować ostrożność podczas spaceru. Nie można puścić sobie psa wolno, gdzie mu się to tylko podoba. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowym Targ wymagane jest prowadzenie psów na uwięzi, a psy agresywne i niebezpieczne dla otoczenia dodatkowo muszą mieć nałożony kaganiec. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy posiadacz sprawuje właściwą kontrolę nad jego zachowaniem i daje gwarancję opanowania psa w momencie rozdrażnienia. Pies ma mieć nałożony kaganiec i zapiętą obrożę z zapisanymi informacjami, które pozwolą na odnalezienie osoby, do której zwierzę należy – podkreśla asp. Dorota Garbacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Reklama                                                              

Reklama                                                              

Zwolnienie psa ze smyczy i bez kagańca dozwolone jest wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa. Artykuł 77 kodeksu wykroczeń nakłada na właściciela obowiązek zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Kto nie zastosuje się do tego przepisu podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany i nie jest ważne, czy było to umyślne, czy nieumyślne postępowanie właściciela.

– Dzięki zastosowaniu smyczy, czy kagańca unikniemy niebezpiecznych sytuacji, pogryzienia innych osób, czy zwierząt, ale przede wszystkim będziemy mieć pełna kontrolę nad psem. Zabronione jest również szczucie psem człowieka, za co grozi grzywna do 1000 zł. Stosowanie podstawowych środków ostrożności szczególnie w miejscach ogólnodostępnych zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu innych osób – dodaje policjantka.

Nie wolno również krzywdzić psa. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności, jeżeli jest to czyn ze szczególnym okrucieństwem kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności.

– Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi odpowiedzialnością karną. Właściciel ma także obowiązek zapewnić pomieszczenie, które uchroni psa przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi z dostępem do światła dziennego, odpowiedniej wielkości aby mógł się swobodnie poruszać. Nie wolno trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, oraz na uwięzi krótszej niż 3 metry – zaznacza przedstawicicielka nowotarskich policjatów. – Pies to nie zabawka, a osoba decydująca się na jego posiadanie, musi liczyć się z odpowiedzialnością za zachowanie swojego pupila.

źródło: KPP Nowy Targ/fot. pixabay.com