Oszukali seniorkę, dzięki szybkiej akcji policji zostali zatrzymani

Reklama                                                              

Do kolejnego zuchwałego oszustwa doszło na Orawie. Bandyci podawali się za policjantów i “policyjnego kuriera”.

W domach mieszkańców Orawy rozdzwoniły się telefony od oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze metodą min. na wnuczka. Nowotarska komenda tego dnia tylko do południa otrzymała blisko 10 takich zgłoszeń.

— Większość osób zorientowała się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i przerywała połączenia. Ofiarą oszustów padła niestety 81-letnia kobieta z Orawki — poinformowała asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu,

Reklama:                                                          


Otóż do starszej pani około godz. 10:00 zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę, która miała spowodować śmiertelny wypadek w Rabce-Zdrój. Po chwili w słuchawce odezwała się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę, która przekazała seniorce, że jej wnuczce grozi do 5 lata więzienia, jednak ona chce jej bardzo pomóc.

— Następnie przekazała, że prokurator zażądał 250 tys. złotych i kiedy przekaże pieniądze to wnuczka nie pójdzie do więzienia — relacjonuje policjantka. — Seniorka nie posiadała takiej ilości gotówki, ale zgodziła się oddać wszystko co miała, czyli 20 tys. złotych i biżuterię.

Oszustka kazała seniorce oczekiwać na „policyjnego kuriera”, który przyjedzie po pieniądze. Ponieważ w czasie rozmowy oszustka zorientowała się, że w domu jest także mąż starszej pani, poleciła aby pojechał do Rabki-Zdrój podpisać wszystkie dokumenty u notariusza.

— Po jakimś czasie rzeczywiście do kobiety przyjechał młody mężczyzna, któremu przekazała całe oszczędności i biżuterię zapakowane w pudełko – dodała przedstawicielka nowotarskich stróżów prawa. – Dopiero po przekazaniu gotówki seniorka skontaktowała się ze swoją wnuczką i wtedy dotarło do niej, że padła ofiarą oszustów.

Oszukana natychmiast o wszystkim poinformowała policję. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Jabłonce pojechali na miejsce, a przeprowadzone działania pozwoliły na wytypowanie pojazdu, którym poruszał się mężczyzna. Podczas przejazdu na granicy Orawki i Podwilka policjanci zauważyli jadący z naprzeciwka poszukiwany samochód. Błyskawicznie zawrócili i pojechali za nim. Po zatrzymaniu okazało się, że „policyjny kurier” to 23-letni mieszkaniec gminy Nowy Targ, a w jego samochodzie funkcjonariusze znaleźli pudełko z pieniędzmi i biżuterią seniorki.

— Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut pomocnictwa w popełnieniu oszustwa. Dokładny jego udział i rola w przestępczym procederze, będzie wyjaśniana w trakcie prowadzonego postępowania przez Komisariat Policji w Jabłonce – poinformowała asp. Garbacz.

fot. KPP Nowy Targ