Opera na zamku w Czorsztynie

 

Ponownie zostanie wystawiona opera na dziedzińcu zamku Wronin w Czorsztynie. Zachęceni sukcesem pierwszej odsłony organizatorzy postanowili powtórzyć wydarzenie, pisząc projekt do konkursu. Został on doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Ministra, w ramach programu Kultura Dostępna Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ otrzymało dotacje wysokości 27 tys.zł. na plenerowy pokaz opery pn: „Zamek na Czorsztynie”, który odbędzie się w dniu 11 sierpnia 2019 roku.

Będzie to druga odsłona tego dzieła w nietypowym jak na operę miejscu. Pierwsza odbyła się w lipcu 2016 roku i odniosła wielki sukces w Pieninach. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta odbił się szerokim echem w całym regionie, a nawet poza nim. Było to pierwsze w historii takie wykonanie tej opery. Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach.

Do udziału w tegorocznym projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wykonanie z najwyższej półki. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce -m.in. Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran).

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura dostępna 2019”.

Koordynatorem projektu jest Krystyna Kubik – Zarząd LGD „ Gorce-Pieniny”.

Tekst i fot. organizatorzy