Ogrzewanie elektryczne – czy mamy do czynienia z żarówką czy z grzałką?

 

Reklama                                                              

Ogrzewanie elektryczne jest zaliczane do innowacyjnych metod dostarczenia ciepła do domów i mieszkań. Uważa się, że jest ekologiczne i wygodne w użyciu, choć wiąże się z koniecznością pokrycia wydatków na energię elektryczną. Ogrzewanie na podczerwień może też dostarczać wątpliwości o to, co wykorzystuje się podczas emisji ciepła: żarówkę czy grzałkę?

Reklama                                                              

Emisja ciepła w elektrycznych ogrzewaniach domu

Znane powszechnie żarówki, które umieszcza się w żyrandolach są promiennikami ciepła. Co, jednak istotne, nie wykorzystują go efektywnie, ponieważ w praktyce aż 95% ciepła zostaje utracone, a zastosowanie ma pozostałe 5%. I chociaż stanowi źródło ciepła i światła to nie jest tak efektywne jak grzałki, bo tak można nazwać elektryczne ogrzewanie w domach i mieszkaniach.

Samo działanie elektrycznej instalacji w domu bazuje na pracy podobnej do tej jaką uzyskuje się z tradycyjnej grzałki. Panele IR sprawdzają się jednak niezawodnie jeśli chodzi o ogrzewanie domu, ponieważ zamieniają elektryczność w ciepło. Tak w dużym uproszczeniu można ocenić ich pracę. Odbywa się to bardziej efektywnie niż w innych urządzeniach, które również emitują prąd i światło. W praktyce różne rozwiązania paneli mogą być lepsze i gorsze, dając z tej samej ilości energii elektrycznej różne ilości ciepła w domu.

Każdy, znajdujący się w pomieszczeniu promiennik ciepła oddaje jego część do powietrza. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to strata ciepła, ponieważ nie ogrzewa się ludzi i przedmiotów ale powietrze. Jest to jednak nieuniknione, a w celu uzyskania komfortowych wyników warto sprawdzać sprawność ogrzewania. Możliwe jest np. skorzystanie z porównywarek sprawności różnego rodzaju promienników IR.

Koszt instalacji ogrzewania elektrycznego i wydatki związane z ogrzewaniem

Sam wydatek na zakup instalacji do ogrzewania elektrycznego jest wysoki – czym większy dom lub mieszkanie tym liczba elementów potrzebnych do ogrzewania jest większa, co powoduje, że wzrasta koszt zakupu. Warto, jednak mieć na uwadze fakt, że jest to jednorazowy wydatek, który pokrywa się tylko na początku montowania instalacji.

W ciągu korzystania z ogrzewania domu w formie elektrycznej znaczenie mają takie kwestie jak np. wygoda. Dla wielu osób stanowi ona koronny argument, przemawiające a inwokacyjnym rozwiązaniem. Dla niektórych użytkowników znaczenie posiada tez ekologia, dlatego sięgają po rozwiązania zapewniające efektywne wykorzystanie energii elektrycznej – takie jak IR. W takich sytuacjach elektryczne ogrzewanie można uznać za dobry wybór na wiele lat.