Odżywki i suplementy diety – kiedy warto z nich korzystać?

Suplementy diety mają wśród nas podzieloną opinię. Część z nich faktycznie jest bezużytecznym chwytem marketingowym, jednak inne mogą nam realnie pomóc w dążeniu do poprawy stylu życia. Kiedy warto rozważyć sięgnięcie po nie?

1. Zwiększony wysiłek fizyczny

2. Chęć poprawienia rezultatów redukcji wagi

3. Niedobory mikroelementów potwierdzone badaniami

Zwiększony wysiłek fizyczny

Jedną z popularniejszych sytuacji, w której możemy wykorzystać do pomocy suplementy i odżywki, jest oczywiście intensywny trening. Szczególnie dotyczy to treningów siłowych, podczas których pożytkujemy ogromne ilości energii. Wraz z dużym wysiłkiem i poceniem się tracimy substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i w nadrobieniu ich poziomu mogą nam pomóc witaminy i inne środki przyjmowane w postaci tabletek czy kapsułek. Suplementy oraz odżywki pomogą nie tylko w uniknięciu niedoborów mikroskładników – niektóre z nich pozwolą nam także osiągnąć lepsze efekty na siłowni czy w innym sporcie, który uprawiamy.

Chęć poprawienia rezultatów redukcji wagi

Proces chudnięcia jest żmudny, mozolny i wymaga od nas wiele pracy. Na pewnym etapie jednak nasze ciało przyzwyczaja się zarówno do diety, jak i uprawianego sportu, a – jakby jeszcze tego było mało – wraz z utratą kolejnych kilogramów musimy nieustannie modyfikować także nasz jadłospis, by ciągle być na deficycie kalorycznym. Każdy człowiek ma taki punkt, poniżej którego będzie mu trudno zejść na wadze, niezależnie od tego, jak bardzo będzie się starał. Aby przemóc się w tej sytuacji możemy uzupełnić naszą dietę i zestaw ćwiczeń o odżywki i suplementy wspomagające proces chudnięcia. Nie warto jednak zaczynać zrzucania wagi od razu od nich, ponieważ wtedy nie będziemy w stanie realnie zmienić naszych przyzwyczajeń i trybu życia.

Niedobory mikroelementów potwierdzone badaniami

Często zdarza się tak, że osoby chcące poprawić swój styl życia robią najpierw serię badań krwi, co jest bardzo dobrą praktyką. Działanie to ma na celu wskazać pola, na których musimy podjąć pracę, aby poprawić jakość naszego życia. W takich badaniach często też wychodzą nam różne niedobory, począwszy od witamin a skończywszy na mikroelementach jak magnez, wapń czy potas. Jeżeli braki są bardzo duże może być nam trudno nadrobić je samą dietą – wtedy dobrze jest skorzystać z dodatkowej pomocy, jak odżywki witaminowe, suplementy zawierające określone pierwiastki czy też odżywki mające za zadanie ułatwić nam wchłanianie tych substancji z pożywienia.