Odpowiedzą za oszustwa i kradzieże w pensjonatach (zdjęcia)

 

Kryminalni z Zakopanego zatrzymali czworo obcokrajowców podejrzanych o dokonanie kradzieży i oszustw związanych z najmem kwater. Sprawcy, podawali się za turystów, wyłudzając w ten sposób legalny dostęp do pensjonatów. Na wniosek śledczych, decyzją sądu, kobieta i troje mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych.

Do oszustwa i kradzieży doszło na początku marca 2019 r., gdy w zakopiańskim pensjonacie zameldował się turysta ze słowackim paszportem. Niedługo dołączyli do niego kolejni turyści ze Słowacji oraz kobieta z Tajlandii. Właściciel obiektu przypomniał sobie jednego z turystów z poprzedniego pobytu, kiedy to po jego wyjeździe zniknęło wyposażenie pokoju oraz inne przedmioty z pensjonatu. Interwencja policjantów i późniejsze działania kryminalnych z Zakopanego pozwoliły na zatrzymanie dwóch sprawców, a kolejnej pary niedługo później.

– Jak się okazało sprawcy za pomocą popularnego portalu internetowego oferującego kwatery na całym świecie rezerwowali i wynajmowali apartamenty. Zazwyczaj był to pobyt jednodniowy. Takie działanie pozwalało im w sposób legalny uzyskać dostęp do obiektów hotelowych. Bardzo często pobyt przedłużał się, a sprawcy wyprowadzali się, nie regulując należności – informuje asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji. – Sprawcy nie gardzili wyposażeniem pokoi gościnnych oraz tym, co mogli łatwo zabrać z pensjonatu. Ich łupem padł sprzęt RTV i AGD oraz wyposażenie pensjonatów. Rosły straty tatrzańskich hotelarzy, które przekroczyło 22 tys. zł. Grupa działała w Polsce jak i po stronie Słowackiej. Śledczy nadal gromadzą dowody ich przestępczej działalności, a sama sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. – Na wniosek śledczych, decyzją sądu, 28-letnia kobieta z Tajlandii i troje mężczyzn w wieku 22, 33, 37 lat ze Słowacji zostało tymczasowo aresztowanych. Za oszustwa i kradzieże może im grozić nawet do 8 lat w więzieniu – informuje rzecznik.

Opr. ag

Fot. KPP Zakopane