Nowy odcinek zakopianki otwarty (zdjęcia)

Reklama                                                              

Od soboty, 28 września kierowcy mogą korzystać z nowego odcinka zakopianki. Ponad 6 km trasa ze Skomielnej Białej do Chabówki została właśnie otwarta. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik, wicemarszałek Łukasz Smółka, przewodniczący SWM Rafał Bochenek, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wykonawców i mieszkańcy.
Droga ta pozwoli szybko dojechać do gór. Będzie silnikiem napędowym dla regionu i gospodarki. To dobry czas dla Polski, dobry czas dla Podhala i dla tych, którzy na słynnej Zakopiance zostawili godziny w korkach – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Otwarty w sobotę fragment to pierwszy z trzech odcinków budowanej S7 na południe od Krakowa, od Lubnia do Rabki Zdroju, który zostanie oddany do użytku. Ponad jedna trzecia tego odcinka, czyli ok. 2,3 km, poprowadzona została na wiaduktach. Powstało ich siedemnaście, w tym najdłuższy i najwyższy, liczący 1 km długości i 50 m wysokości oraz cztery małe obiekty przy węźle Skomielna.

– Cieszę się, że ta długo wyczekiwana przez mieszkańców i kierowców inwestycja już niebawem stanie się rzeczywistością. Dzięki determinacji ministra Andrzeja Adamczyka dziś możemy otworzyć pierwszy odcinek nowej zakopianki. Przedsięwzięcie to poprawi bezpieczeństwo kierowców i ułatwi podróż w tej części Małopolski, a szczególnie w kierunku Podhala – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dodajmy, że jeszcze w tym roku udostępniony zostanie ponad 7,5-kilometrowy odcinek S7 Lubień – Naprawa. Początkowo będzie on połączony ze starą DK7, gdyż kierowcy będą musieli omijać budowę tunelu na kolejnym odcinku, Naprawa – Skomielna Biała o długości ok. 3 km. Zostanie on oddany do użytku w 2021 roku, po zakończeniu budowy dwukomorowego tunelu.

Reklama                                                              

Wszystkie trzy odcinki realizacyjne (Lubień – Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała oraz Skomielna Biała – Rabka Zdrój) składają się w sumie na 16,7 km fragment trasy, który jest jednym zadaniem inwestycyjnym.

Źródło: UMWM / fot. UMWM i AD