Nowotarżanie palą odpady w piecach. Burmistrz apeluje

Reklama                                                              

Zadziwiającym może być to, że mimo wieloletnich ostrzeżeń i informacji, część mieszkańców regionu nadal pali śmieci w swoich piecach. Wydawać by się mogło, że informacje o zagrożeniu, jakie powodują, dotarły już dawno do świadomości wszystkich “trucicieli”. Fakty jednak są niestety inne…

“W związku z rozpoczętym kolejnym sezonem grzewczym oraz pojawiającymi się niepokojącymi informacjami i zgłoszeniami w zakresie zanieczyszczenia powietrza przypominam Mieszkańcom Nowego Targu o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych instalacjach i urządzeniach centralnego ogrzewania oraz o ich szkodliwości dla Nas wszystkich”- napisał burmistrz stolicy Podhala Grzegorz Watycha w swoim apelu do mieszkańców..

Jak wyjaśnił włodarz miasta, wrzucając odpady do ognia nie pozbywamy się problemu, “a łamiemy prawo narażając siebie i naszych bliskich na ryzyko zachorowań, m.in. na choroby nowotworowe. Przy czym szkodliwe dla zdrowia jest również wdychanie powietrza zanieczyszczonego dużymi ilościami pyłów pochodzących ze spalania węgla i mokrego drewna. Pamiętajmy również o posiadaniu aktualnych przeglądów kominiarskich, gdyż fachowe czyszczenie komina oraz kotła chroni przed pożarem, oraz zmniejsza zużycie paliwa, oraz emisję pyłów do powietrza”.

Reklama                                                              

– Informuję również o możliwości pozyskania dofinansowania z Rządowego Programu „Czyste Powietrze” do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe ekologiczne oraz na wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych – przypomniał gospodarz Nowego Targu.

Informacji o dostępnych dofinansowaniach udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, pok. 211 i 205, II piętro lub pod nr telefonu: 18 26 11 264, 18 26 11 291.

fot. UM Nowy Targ