Nowotarska policja ostrzega – wypalanie traw możne nieść za sobą śmierć

Reklama                                                              

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów traw i nieużytków rolnych. Ryzyko jakie niesie ze sobą celowe podkładanie ognia jest ogromne. Niekontrolowany, podsycony wiatrem ogień w każdej chwili może zmienić kierunek, może łatwo przenieść się na zabudowania, czy tereny leśne, powodując duże straty. Nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Ogień może być bardzo niebezpieczny,  także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają.

Tylko w poniedziałek służby kilka razy wzywane były do pożarów traw. Do tragicznego pożaru doszło późnym popołudniem w Ochotnicy Dolnej. Około godziny 18.00 jeden mieszkańców zauważył z tyłu zabudowań na wzniesieniu kłęby dymu. Zaniepokojony natychmiast pobiegł sprawdzić co się stało. Idąc w kierunku palących się zarośli zauważył na łące ciało mężczyzny.   Natychmiast wezwał służby ratunkowe. Ogień rozprzestrzenił się na obszarze ponad półtora hektara. Strażacy sprawnie opanowali żywioł, dzięki czemu ogień nie rozprzestrzenił się. Znaleziony w płomieniach 80-letni mieszkaniec Ochotnicy Dolnej niestety nie przeżył. Jak wstępnie ustalono, około południa wyszedł z domu wykonywać prace porządkowe na swojej działce. Jak doszło do tej tragedii i co było przyczyną śmierci mężczyzny wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie przez policjantów z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem. Na miejscu zostały wykonane czynności procesowe, prokurator wstępnie wykluczył działanie osób trzecich.  Ciało zabezpieczono do badań, aby ustalić co było bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, czy nieużytków jest ogromne. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wzniecające ogień. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Kto jednak się na to zdecyduje  podlega karze aresztu albo grzywny ( do 5000 zł.). Natomiast za spowodowanie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Reklama                                                              

Źródło KPP Nowy Targ