Nowe eksponaty w Muzeum Torfowisk w Chochołowie (zdjęcia)

Reklama                                                              

 

Muzeum Torfowisk w Chochołowie wzbogaciło się o nowe eksponaty z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

– To unikatowa w skali naszego kraju kolekcja blisko 200 okazów ptaków i ssaków, niektóre z nich mają nawet 150 lat – tłumaczy Marcin Warchałowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W Chochołowie można oglądać niedźwiedzie, czy ciekawe okazy ptaków, np. sępa czy orła, ale także te bardziej znane, jak np. wróbel czy sikorka. Pracownik MT dodaje, że wystawie towarzyszy hasło “Rzadkie, rzadsze i najrzadsze”. – Jest wiele okazów, które są dzisiaj rzadko spotykane, a kiedyś było odwrotnie. Są i takie zwierzęta oraz ptaki, jakie łatwo spotkać w naszym regionie – dodaje Marcin Warchałowski.

Reklama                                                              

Eksponaty z MT pochodzą z kolekcji Antoniego Kocjana. W ich przekazaniu wzięła udział, m.in. Anna Wende-Surmiak, dyrektor MT w Zakopanem.

Do Chochołowa przybyły też władze Gminy Czarny Dunajec, sekretarz Michał Jarończyk, przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Czepiel, radni oraz Iwona Wontoroczyk, dyrektor GZO. – Cieszymy się z udostępnionych eksponatów. Tuż po wakacjach będziemy chcieli, aby dzieci z poszczególnych szkół odwiedziły Muzeum Torfowisk w Chochołowie – podkreśla Michał Jarończyk. – Niewątpliwie ta kolekcja to gratka dla miłośników przyrody i ornitologów, zaczyn do wielu dyskusji – dodaje Marcin Warchałowski.

Otwarcie wystawy “Rzadkie, rzadsze i najrzadsze” w Chochołowie poprzedziło spotkanie w Urzędzie Gminy w Czarnym Dunajcu, gdzie miał miejsce wykład Włodzimierza Cichockiego pt. “Podhalańscy rycerze wiosny”.

Źródło: UG Czarny Dunajec