Niepełnosprawni nie wejdą bo… włodarze parkują?


OgłoszenieNa kłopot osób niepełnosprawnych, którzy chcą załatwiać swoje sprawy w nowotarski, urzędzie, w październiku zwrócił uwagę miejscowy radny Paweł Liszka.

Reklama                                                              

– Obecne osoby niepełnosprawne nie mają możliwości wjechania do urzędu i załatwienia spraw ze względu na schody. Sprawę utrudnia notoryczne blokowanie windy dla tychże osób przez parkujące samochody burmistrzów – stwierdził przedstawiciel mieszkańców Nowego targu.

Reklama                                                              

Jak dodał Liszka, wspomniany wjazd służy także straży pożarnej, dlatego “nie powinno się tam parkować samochodów Pana burmistrza i jego zastępców”.

– Takie zachowanie naraża na niebezpieczeństwo pracownikowi i petentów. Samochody proszę pozostawiać na parkingu pod lodowiskiem po wykupieniu odpowiedniego abonamentu – poprosił radny.

Tymczasem Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego targu, inaczej widzi podniesiona sprawę.

– Odnosząc się do zarzutu, iż notorycznie blokowana jest winda dla osób niepełnosprawnych przez parkujące samochody, w tym w szczególności przez drugiego zastępcę burmistrza, wskazuję, iż nie jest to prawda. Obsługa urzędu pilnuje by zawsze był zapewniony swobodny dostęp do windy oraz by nie były blokowane przejścia ewakuacyjne – podkreślił gospodarz stolicy Podhala.

Jak wyjaśnił, przypadek zablokowania wjazdu do  windy mógł się zdarzyć wyłącznie w sytuacji, gdy należało przestawić tymczasowo samochód z przyczyn organizacyjnych.

– Dodać należy, że ze względu na wykonywanie obowiązków służbowych przeze mnie i moich zastępców poza Urzędem Miasta i związanych z tym częstych wyjazdów, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia do stałego parkowania na parkingu pod Halą Lodową. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w dni w które nie mamy wyjazdów, samochody są parkowane na tamtym parkingu, na podstawie wykupionych prywatnie abonamentów – dodał Watycha.

Przyznał też, że budynek urzędu ze względu na swoją architekturę datowaną na lata trzydzieste, pięćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku, dostosowany jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych jedynie częściowo. Osoby niepełnosprawne, które samodzielnie nie są w stanie udać się do na poszczególne piętra, obsługiwane są przez pracowników w pokoju 023 – zlokalizowanym na parterze budynku.

– Nie mniej jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w ramach reorganizacji, w miarę możliwości lokalowych, zostaną przeniesione na niższe kondygnacje komórki organizacyjne UM, które przyjmują najwięcej klientów – zapewnił burmistrz Nowego Targu. – Tak więc, obsługa przedsiębiorców zostanie w najbliższych dniach przeniesiona z pierwszego piętra na parter, a cześć Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami znajdować się będzie na pierwszym piętrze budynku, zamiast jak dotychczas na trzecim piętrze. Zmiany te mają na celu ułatwienie dostępu do pracowników UM, w szczególności osobom starszym oraz nie korzystającym z elektronicznych form załatwiania spraw urzędowych.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com.Reklama