Niedziela Palmowa w Chochołowie (zdjęcia)

Reklama                                                              

Gdy dźwięk dzwonów zaczął zwoływać na sumę, przed Kościołem pw. Św. Jacka w Chochołowie pojawili się pierwsi uczestnicy i jurorzy trzynastego już Konkursu Palm.

Piękna słoneczna pogoda, i furkoczące na wietrze kolorowe wstążki powodowały, że nastrój święta wszystkim się udzielał. Głównym materiałem, którego użyto w tym roku do wykonania prac, był bukszpan i, tradycyjnie kojarzone na Podhalu z „Kwietną Niedzielą” bazie. Nie zabrakło też suszonych ziół i kwiatów. Każda palma przyozdobiona kolorowymi wstążkami i misternie wykonanymi kwiatami z bibuły stanowiła swoiste dzieło sztuki. Dlatego jury miało trudny wybór, a oceniający w ciągu niecałej pół godziny musieli podjąć decyzję i przyznać punkty wszystkim pracom, a było ich 43.

Gdy celebransi odczytali przed kościołem wobec zebranych ewangelię o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, poświęcili palmy. Po czym wszyscy uczestnicy konkursu i wierni ze śpiewem „Hosanna Synowi Dawidowemu” ruszyli w procesji wokół kościoła. Po Mszy Świętej wręczono nagrody. Za najładniejsze jurorzy uznali palmy: Rafała Obyrtacza, Wojciecha i Andrzeja Wróblów, Emilii i Karola Szczechowiczów, Edyty Wetuli, Józefa Krupy, Anny Bzdyk – Bator, Jakuba Tylki, Weroniki Kmin, Kacpra Zubka, Anity Guzik, Magdaleny Bzdyk – Bator i Edyty Stramy.

Reklama                                                              

Konkurs organizują nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie z ks. proboszczem Stanisławem Sycem, aby rozwijać zmysł plastyczny dzieci, poczucie estetyki, podtrzymywać tradycje, ale przede wszystkim, aby pomóc dzieciom mocno wejść w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.

Fot. Paweł Łukasik